All sellers for OPPO Reno11 256GB
| Performance | MediaTek Dimensity 7050 |
| Display | 6.7" (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP + 32 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Wave Green / Rock Grey |
| Waterproof | |
| variants | |
| Launch Date | January 12 - 2024 (Official) |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7050 |
| CPU | Octa core (2.6 GHz / Dual core / Cortex A78 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G68 MC4 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP f/1.8 ( Wide Angle (79° field-of-view) / Primary Camera ) | 8 MP f/2.2 (Ultra-Wide Angle Camera) | 32 MP f/2.0 (Telephoto Camera) |
| Sensor | Phase Detection autofocus |
| Autofocus | Yes : Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slo-motion | Ultra Steady Video | Bokeh portrait video |
| --(Front Camera)-- | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP f/2.4( Wide Angle/ Primary Camera ) |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Screen Size | 6.7 " (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2412 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.82 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes : with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen Multi-touch |
| Peak Brightness | 950 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | NO |
| Quick Charging | Yes : Super VOOC 67W: 100 % in 45 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| --(Storage)-- | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | Up to 2 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 162.4 mm | Width: 74.3 mm | Thickness: 7.9 mm |
| Weight | 182 grams |
| Build Material | |
| Colours | Wave Green / Rock Grey |
| Waterproof | |
| --(Network)-- | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | Yes |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| --(Multimedia)-- | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| --(Sensors)-- | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor |
OPPO Reno11 256GB price in India starts from Rs. 28,445. The lowest price of OPPO Reno11 256GB is Rs. 28,445 at amazon.in. This is 8 GB RAM / 256 GB internal storage variant of OPPO Reno11 which is available in Wave Green, Rock Grey colour. Rs.29999 flipkart.com
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos