All sellers for Oppo k13x
| Best Features | Best Battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 6300 |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Midnight Violet |
| Waterproof | Yes / Splash proof / IP65 |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB |
| Launch Date | Jun 27 / 2025 |
| General | OS Updates (2 Year) | Security Updates (3 Year) |
| PROS 👍 | Clean / sturdy design | Loud sound / smooth display | Long battery life | Feature-rich software |
| CONS 👎 | Several pre-installed apps | Modest cameras |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 447305 |
| Bootup Time | 32.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 3544.0 |
| Battery Drain | 5.0 % |
| Heating | 42.4 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 10m 30s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa core ( 2.4 GHz / Dual core / Cortex A76 | 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4 GB / 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.8 Wide Angle 76° field-of-view | 2 MP f/2.4 Mono Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes / Phase Detection Autofocus |
| OIS | N/A |
| Flash | Yes / LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection |
| Video Recording | 1920x1080 @ 60 fps | 1280x720 @ 120 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 8 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 720x1604 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.07 % |
| Screen Protection | N/A |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes / 45W Super VOOC Charging 50% in 37 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes / Up to 2 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 165.7 mm | Width : 76.2 mm | Thickness : 7.9 mm |
| Weight | 194 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Splash proof IP65 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | N/A |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass |
| Compare Prices | ₹11370 @ Amazon |
Oppo k13x Long battery life
AnTuTu Score score : 447,305
Bootup Time : 32.0 s
GFX Score : 3,544.0
Battery Drain*: 5.0 %
Heating*: 42.4 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 10m 30s
Battery Life:
Clean / sturdy design
Loud sound / smooth display
Long battery life
Feature-rich software
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos