All sellers for OPPO F29 pro
| Best Features | Best Battery Life |
| Performance | MediaTek Dimensity 7300 Energy |
| Display | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Fiber Fabric Glass Fiber |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 IP66 IP69 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB |
| Launch Date | Mar 20 / 2025 |
| General | OS Updates (2 Years) | Security Updates (3 Years) |
| PROS 👍 | IP69-rated durability | Solid battery | OPPO AI features |
| CONS 👎 | Pre-installed apps | Limited OS support | No ultra-wide camera |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 633480 |
| Bootup Time | 26.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 4446.0 |
| Battery Drain | 5.0 % |
| Heating | 26.1 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 11h 44m |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 1m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 Energy |
| CPU | Octa core( 2.5 GHz |
| Architecture | Quad core |
| Graphics | Cortex A78 | 2 GHz |
| RAM | Quad core |
| RAM Type | Cortex A55 ) |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.8 Wide Angle 76° field-of-view | 2 MP f/2.4 Mono Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 480 fps | 1280x720 @ 960 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 16 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2412 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.6 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass Victus 2 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | N/A |
| Quick Charging | Yes / 80W Super VOOC Charging 45% in 20 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 161.5 mm | Width : 74.9 mm | Thickness : 7.6 mm |
| Weight | 180 grams |
| Build Material | Back: Fiber Fabric Glass Fiber |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 IP66 IP69 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | N/A |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹23999 @ Amazon |
The OPPO F29 Pro is among the few phones in its segment that meaningfully put AI to work. Features like AI Reply make handling emails and messages a breeze, while AI Summary can condense entire web pages in seconds. The 50MP primary camera holds up well across different lighting conditions, though the absence of an ultra-wide sensor might be a deal-breaker for some.
AnTuTu Score score : 633480
Bootup Time : 26.0 s
GFX Score : 4446.0
Battery Drain*: 5.0 %
Heating*: 26.1 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 1m 0s
Battery Life: 11h 44m
IP69-rated durability
Solid battery
OPPO AI features
50MP primary camera
Pre-installed apps
Limited OS support
No ultra-wide camera
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos