All sellers for OPPO F29
| Best Features | OPPO AI features |
| Performance | Snapdragon 6 Gen 1 |
| Display | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 6500 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Fiber Fabric |
| Colours | Deep Purple | Glacier Blue |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 IP66 IP69 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Mar 20 / 2025 |
| General | OS Updates (2 Years) | Security Updates (3 Years) |
| PROS 👍 | OPPO AI features | Extremely durable | Vibrant display |
| CONS 👎 | No ultra-wide camera | Not ideal for power users |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | 4 |
| AnTuTu Score | 611535 |
| Bootup Time | 25.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 3524.0 |
| Battery Drain | 6.0 % |
| Heating | 50.2 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 16h 05m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 10m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| CPU | Octa core(2.2 GHz / Quad core / Cortex A78 | 1.8 GHz / Quad core / Cortex A55 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.8 Wide Angle 77° field-of-view | 2 MP f/2.4 Mono Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 16 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2412 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 394 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.02 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6500 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes / 45W Super VOOC Charging 30% in 21 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 161.6 mm | Width : 74.5 mm | Thickness : 7.7 mm |
| Weight | 185 grams |
| Build Material | Back: Fiber Fabric |
| Colours | Deep Purple | Glacier Blue |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 IP66 IP69 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | N/A |
| Bluetooth | Yes v5.1 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | N/A |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹21999 @ Amazon |
The OPPO F29 5G makes a strong case for itself with a long-lasting battery for general users, a sleek yet highly durable IP69-rated design, Gorilla Glass Victus 2 protection, and a vibrant AMOLED display.
AnTuTu Score score : 611,535
Bootup Time : 25.0 s
GFX Score : 3,524.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 50.2 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 10m 0s
Battery Life: 16h 05m
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos