All sellers for OPPO A3 Pro
| Best Features | Good Performance |
| Performance | MediaTek Dimensity 6300 |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5100 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | ColorOS |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Moonlight Purple / Starry Black |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| variants | 128GB Storage | 256GB Storage |
| Launch Date | June 21 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | NA |
| CONS 👎 | NA |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz /Dual core / Cortex A76 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.8 ( Wide Angle (76° field-of-view ) Primary Camera ) | 2 MP f/2.4 ( Depth Camera) |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Yes |
| OIS | NA |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP f/2.0 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | NA |
| Camera Features | NA |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.67 " (16.94 cm) |
| Resolution | 720x1604 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 264 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.13 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5100 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Super VOOC / 45W: 50 % in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 165.8 mm | Width: 76.1 mm | Thickness: 7.7 mm |
| Weight | 186 grams |
| Build Material | |
| Colours | Moonlight Purple / Starry Black |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | |
| SIM Size | Dual SIM / GSM+GSM |
| Network Support | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| VoLTE | 5G Supported in India / 4G / 3G / 2G |
| Wi-Fi Calling | Yes |
| Bluetooth | |
| GPS | v5.3 |
| NFC | with A-GPS / Glonass |
| USB Connectivity | |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | NA |
| Stereo Speakers | No |
| Loudspeaker | NA |
| Audio Jack | Yes |
| Audio Features | 3.5 mm |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass |
OPPO A3 Pro price in India starts from Rs. 17,999. The lowest price of OPPO A3 Pro is Rs. 17,999 at flipkart.com. This is 8 GB RAM / 128 GB internal storage base variant of OPPO A3 Pro which is available in Moonlight Purple, Starry Black colour.
Performance: 48/100
(Works well for everyday tasks like browsing and social media, but can slow down with heavy apps)
Camera: 46/100
(Takes decent photos for casual use, but isn’t great in low light or for detailed shots)
Display: 50/100
(The screen is bright enough for indoor use, but not the best for watching videos or gaming)
Storage: 62/100
(Has enough space for apps and photos, and you can add more storage if needed)
Design: 49/100
(Simple design that feels sturdy, but doesn’t look very premium)
Battery: 65/100
(Good battery life that lasts all day with regular use and charges quickly)
Overall: 54/100
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos