All sellers for OnePlus Nord CE4 Lite 5G
| Best Features | Good daylight photos |
| Performance | Snapdragon 695 |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Storage | 128 GB / 256GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Oxygen OS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Mega Blue / Ultra Orange / Super Silver |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| variants | 256GB Storage / 128 GB |
| Launch Date | June 27 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Stylish design | Good daylight photos | Solid battery | Vivid display |
| CONS 👎 | Average low-light photography | Old processor |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 695 |
| CPU | Octa core (2.2 GHz / Dual core / Kryo 660 + 1.7 GHz / Hexa Core / Kryo 660) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 619 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.8 ( Wide Angle ) Primary Camera | 2 MP f/2.4 ( Depth Camera ) |
| Sensor | |
| Autofocus | Phase Detection autofocus / Continuous autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Dual LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP f/2.4 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.67 " (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.22 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 2100 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5500 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Super VOOC / 80W: 100 % in 52 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 2 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 162.9 mm | Width: 75.6 mm | Thickness: 8.1 mm |
| Weight | 191 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Mega Blue / Ultra Orange / Super Silver |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G Supported in India / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | USB 2.0 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The OnePlus Nord CE4 Lite focuses mainly on its screen and battery life, even though the company highlights its improved camera. The design is new and I like it, though I wish there were more color choices. OnePlus kept the same Qualcomm processor from the Nord CE3 Lite. It should handle everyday tasks fine, but gaming might be a bit demanding. Also, OnePlus should work on making low-light photos better for their budget phones.
Stylish design
Good daylight photos
Solid battery
Vivid display
Average low-light photography
Old processor
Performance: 66/100
(Works well for everyday tasks like browsing and using apps, handles some gaming, but not great for very heavy apps)
Camera: 64/100
(Takes good pictures in daylight, but struggles when it’s dark or in low light)
Display: 68/100
(Bright and clear screen, great for watching videos or browsing)
Storage: 67/100
(Has enough space for apps, photos, and videos, but you can’t add extra storage)
Design: 65/100
(Looks sleek and feels comfortable, but doesn’t feel very premium)
Battery: 70/100
(Lasts all day with regular use and charges quickly)
Overall: 63/100
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos