All sellers for OnePlus Nord CE 5 5G
| Best Features | Best Camera phone |
| Performance | MediaTek Dimensity 8350 Apex |
| Display | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle Primary Camera) | 8 MP (Ultra-Wide Angle Camera) |
| Front Camera | 16 MP (Wide Angle Lens) |
| Battery | 7100 mAh |
| Storage | 128 GB / 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Oxygen OS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Black Infinity | Marble Mist | Nexus Blue |
| Waterproof | Yes / Splash proof / IP65 |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB |
| Launch Date | Jul 12 / 2025 |
| General | OS Updates (4 Year) | Security Updates (6 Year) |
| PROS 👍 | Decent display | Good primary camera | Impressive battery life | Reliable performance |
| CONS 👎 | No stereo speakers | Average front camera | Many pre-installed apps |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very good ⭐⭐⭐½ |
| AnTuTu Score | 1402278 |
| Bootup Time | 20.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very good ⭐⭐⭐½ |
| GFX Score | 5608.0 |
| Battery Drain | 6.0 % |
| Heating | 20.8 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very good ⭐⭐⭐½ |
| Battery Life | 16h 30m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 47m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8350 Apex |
| CPU | Octa core (3.35 GHz / Single core / Cortex A715 | 3.2 GHz / Tri core / Cortex A715 | 2.2 GHz / Quad core / Cortex A510 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC6 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 20x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle 79° field-of-view | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes / Contrast Detection Autofocus Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes / LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 480 fps |1280x720 @ 960 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 16 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.9:9 |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 88.98 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1430 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 7100 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | N/A |
| Quick Charging | Yes 80W Super VOOC Charging 100% in 59 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 163.58 mm | Width : 76.02 mm | Thickness : 8.17 mm |
| Weight | 199 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | Black Infinity | Marble Mist | Nexus Blue |
| Waterproof | Yes / Splash proof IP65 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | N/A |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | 24997 @ Amazon |
Experience the Nord CE 5: 6.77″ 120Hz AMOLED display, 50MP OIS camera, 7,100mAh battery & 80W fast charging. Compare local & online prices in India and score the best deal.
✅ It’s high for a mid-range phone. You get strong CPU/GPU/RAM performance. Great for multitasking, smooth UI, heavy app
AnTuTu Score score : 1402278
Bootup Time : 20.0 s
✅ Decent graphics chops. It will play many games well, handle moderate graphics settings. Not top flagship level, but more than adequate.
GFX Score : 5608.0
Battery Drain*:
Heating*: 20.8 %
Given the big battery, that’s a fast enough charge. If you use the 80 W charger, it may be realistic. Without the right charger, times may be slower.
Charging Time (20% to 100%): 0h 47m 0s
Battery Life: 16h 30m
Decent display
Good primary camera
Impressive battery life
Reliable performance
Average front camera
Many pre-installed apps
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos