All sellers for OnePlus Nord 5
| Best Features | Best Gaming |
| Performance | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 |
| Display | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle Primary Camera) | 8 MP (Ultra-Wide Angle Camera) |
| Front Camera | 50 MP (Wide Angle Lens) |
| Battery | 6800 mAh |
| Storage | 256 GB / 512 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Oxygen OS |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Dry Ice | Marble Sands | Phantom Grey |
| Waterproof | Yes / Splash proof IP65 |
| variants | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB | 12 GB + 512 GB |
| Launch Date | Jul 09 / 2025 |
| General | OS Updates (4 Year) | Security Updates (6 Year) |
| PROS 👍 | Long-term software support | Good battery life | Great for gaming with sustained performance |
| CONS 👎 | Less distinctive glass design | Heavier and bulkier than rivals |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Best P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲⭐⭐⭐½ |
| AnTuTu Score | 1481616 |
| Bootup Time | 20.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Best for G̲a̲m̲i̲n̲g̲ ⭐⭐⭐½ |
| GFX Score | 7555.0 |
| Battery Drain | 6.0 % |
| Heating | 12.5 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Battery Life ⭐⭐⭐ |
| Battery Life | 11h 50m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 49m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 |
| CPU | Octa core (3 GHz / Single core / Cortex X4 | 2.8 GHz / Quad core / Cortex A720 | 2 GHz / Tri core / Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 735 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 20x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle 84° field-of-view | 8 MP Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 120 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion | Bokeh portrait video |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | Swift AMOLED |
| Screen Size | 6.83 inches (17.35 cm) |
| Resolution | 1272x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.51 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1800 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 6800 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | N/A |
| Quick Charging | Yes / 80W Super VOOC Charging 100% in 54 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 163.4 mm | Width : 77 mm | Thickness : 8.1 mm |
| Weight | 211 grams |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Dry Ice | Marble Sands | Phantom Grey |
| Waterproof | Yes / Splash proof IP65 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹31998 @ Amazon |
Discover the OnePlus Nord 5 with Snapdragon 8s Gen 3, 6.83″ 144Hz display, 50MP OIS camera, 6,800mAh battery & 80W charging. Compare online & local prices in India and find the best deal now.
AnTuTu Score score : 1481616
Bootup Time : 20.0 s
GFX Score : 7555.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 12.5 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 49m 0s
Battery Life: 11h 50m
Long-term software support
Great for gaming with sustained performance
Good battery life
Less distinctive glass design
Heavier and bulkier than rivals
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos