All sellers for Nothing Phone 3a
| Best Features | Best Performance |
| Performance | Snapdragon 7s Gen 3 |
| Display | 6.77" (17.2 cm) |
| Rear Camera | 50 MP Wide Angle Primary Camera |
| Front Camera | 32 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Nothing OS |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | N/A |
| Colours | Black |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | March 11 / 2025 (Official) |
| General | AnTuTu Score (798022) | Security Updates(6 Years) | OS Updates (3 Years) |
| PROS 👍 | Vibrant display | Clean OS | Good cameras | Solid battery |
| CONS 👎 | Bulky design | No charger in the box |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Single core / Cortex A720 + 2.4 GHz / Tri core / Cortex A720 + 1.8 GHz / Quad core / Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera |
| Sensor | f/1.88 / Wide Angle (84° field-of-view) | 8 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/2.0 / Telephoto Camera |
| Autofocus | |
| OIS | Phase Detection autofocus |
| Flash | Yes |
| Image Resolution | LED Flash |
| Shooting Modes | 8150 x 6150 Pixels |
| Camera Features | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording Features | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | Very Good |
| Resolution | 1 |
| Autofocus | 32 MP f/2.2/ Wide Angle / Primary Camera |
| Camera Features | |
| Video Recording |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Screen Size | 6.77 " (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.32 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 3000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | |
| Wireless Charging | NA |
| Quick Charging | 50W Fast Charging / 50% in 19 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 163.52 mm | Width: 77.50 mm | Thickness: 8.35 mm |
| Weight | 201 grams |
| Build Material | |
| Colours | |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | NA |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
| Compare Prices | ₹21687 @ Amazon |
AnTuTu Score (798022)
Solid battery
No charger in the box
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos