All sellers for Nothing Phone 3
| Best Features | Best Gaming |
| Performance | Snapdragon 8s Gen 4 |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 5150 mAh |
| Storage | 256 GB | 512 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Nothing OS |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Black |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 12 GB + 256 GB | 16 GB + 512 GB |
| Launch Date | 15 Jul / 2025 |
| General | OS Updates ( 5 Year) | Security Updates ( 7 Year) |
| PROS 👍 | Solid performance| Clean bloat-free software experience | Attractive display | Good battery life | |
| CONS 👎 | Cameras are good not great | Asymmetrical design may not appeal to everyone |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Best Performance |
| AnTuTu Score | 1930244 |
| Bootup Time | 10.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Best Gaming |
| GFX Score | 3735.0 |
| Battery Drain | 8.0 % |
| Heating | 11.0 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Best Battery |
| Battery Life | 13h 5m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 50m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 SM8735 |
| CPU | Octa core (3.2 GHz / Single core / Cortex X4 | 3 GHz / Tri core / Cortex A720 | 2.8 GHz / Dual core / Cortex A720 | 2.02 GHz / Dual core / Cortex A720) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 825 |
| RAM | 12 GB / 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.68 Wide Angle | 50 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/2.68 Periscope Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.2 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 88.48 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5150 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | Yes / 15W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes / 65W Fast Charging v4.0 |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height : 160.60 mm | Width : 75.59 mm | Thickness : 8.99 mm |
| Weight | 218 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus |
| Colours | Black |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v6.0 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹61000 @ Amazon |
Discover the Nothing Phone 3 with Snapdragon 8s Gen 4, triple 50MP cameras with periscope, 1.5K 120Hz AMOLED screen, IP68 protection & fast charging. Compare online & local prices and grab the best deals now.
AnTuTu Score score : 1930244
Bootup Time : 10.0 s
GFX Score : 3735.0
Battery Drain*: 8.0 %
Heating*: 11.0 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 50m 0s
Battery Life: 13h 5m
Solid performance
Clean bloat-free software experience
Attractive display
Good battery life
Cameras are good not great
Asymmetrical design may not appeal to everyone
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos