All sellers for Nothing Phone 2a 5G
| Best Features | Good Performance |
| Performance | MediaTek Dimensity 7200 Pro |
| Display | 6.7" (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Nothing OS |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Black | Blue | White |
| Waterproof | (Splash proof) IP54 |
| variants | |
| Launch Date | March 12 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Impressive AMOLED display | Capable cameras | Excellent battery life |
| CONS 👎 | Transparent back is prone to smudges and scratches | No charger in the box |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7200 Pro MT6886 |
| CPU | Octa core (2.8 GHz / Dual core / Cortex A715 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G610 MC4 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.88 ( Wide Angle) Primary Camera | 50 MP f/2.2 (Ultra-Wide) Angle Camera |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Video Recording Features | Slo-motion | Action Mode |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP f/2.2( Wide Angle Primar) Camera |
| Autofocus | NA |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 60 fps |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Screen Size | 6.7 " (17.02 cm) |
| Resolution | 1084x2412 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.8 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Peak Brightness | 1300 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | NA |
| Quick Charging | (fast) 45W: 50 % in 23 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best Storage |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 161.74 mm | Width: 76.32 mm | Thickness: 8.55 mm |
| Weight | 190 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Black | Blue | White |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The Nothing Phone (2a) is off to a great start. While there are smartphones in the segment that offer unique aesthetics, none quite match the uniqueness of the handset`s transparent back and Glyph Interface. This appealing aspect is nicely complemented by the smartphone`s display, cameras, battery life, and performance, making it well-suited for regular users.
Unique design and glyph interface
Impressive AMOLED display
Capable cameras
Excellent battery life
Transparent back is prone to smudges and scratches
No charger in the box
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos