All sellers for Motorola Razr 60
| Best Features | Impressive displays |
| Performance | MediaTek Dimensity 7400X |
| Display | 6.9 inches (17.53 cm) | Cover Display (3.6 inches (9.14 cm)) |
| Rear Camera | 50 MP | 13 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 4500 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | N/A |
| Display Type | P-OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Leather |
| Colours | Pantone Spring Bud. |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP48 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Jun 04 / 2025 |
| General | OS Updates ( Years) | Security Updates ( Years) |
| PROS 👍 | Stylish design & smooth hinge | Excellent speakers | Impressive displays | Fun camera features |
| CONS 👎 | Underwhelming performance | Battery life could be better |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 676447 |
| Bootup Time | 25.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 4405.0 |
| Battery Drain | 90.0 % |
| Heating | 28.0 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 9h 56m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 46m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400X |
| CPU | Octa core(2.6 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.79 Wide Angle | 13 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes / LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Filters | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.4 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Display Type | P-OLED |
| Screen Size | 6.9 inches (17.53 cm) |
| Resolution | 1080x2640 px (FHD) |
| Aspect Ratio | 22:9 |
| Pixel Density | 413 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.06 % |
| Screen Protection | N/A |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 3000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 4500 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes / 15W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes / 30W Turbo Power Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 171.30 mm | Width : 73.99 mm | Thickness : 7.25 mm |
| Weight | 188 grams |
| Build Material | Back: Leather |
| Colours | Pantone Spring Bud. |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP48 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | N/A |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹49295 @ Amazon |
The Motorola Razr 60 offers a stylish design, a good build, and decent cameras at an affordable price for a foldable. It is compact, easy to use, and handles everyday tasks well.
AnTuTu Score score : 676,447
Bootup Time :25.0 s
GFX Score : 4,405.0
Battery Drain*: 90.0 %
Heating*: 28.0 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 46m 0s
Battery Life: 9h 56m
Stylish design & smooth hinge
Excellent speakers
Impressive displays
Fun camera features
Underwhelming performance
Battery life could be better
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos