All sellers for Motorola Edge 60 Pro
| Best Features | Best Gaming |
| Performance | MediaTek Dimensity 8350 Extreme Edition |
| Display | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 10 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | N/A |
| Display Type | P-OLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP68 / IP69 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB | 16 GB + 512 GB |
| Launch Date | Apr 30 / 2025 |
| General | |
| PROS 👍 | Impressive design with IP69 rating | Great performance | Capable cameras | Good battery life |
| CONS 👎 | No expandable storage | USB 2.0 |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Good but not flagship-caliber |
| AnTuTu Score | 1440382 |
| Bootup Time | 20.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Smooth gaming performance |
| GFX Score | 7439.0 |
| Battery Drain | 5.0 % |
| Heating | 22.1 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| Battery Life | 8h 27m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 36m 17s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8350 Extreme Edition |
| CPU | Octa core(3.35 GHz / Single core / Cortex A715 | 3.2 GHz / Tri core / Cortex A715) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC6 |
| RAM | 8 GB / 12 GB / 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 20x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle 84° field-of-view | 50 MP f/2.0 Ultra-Wide Angle Camera | 10 MP f/2.0 Telephoto Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes / Omni-directional PD autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes / LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode | Macro Mode |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark | Face detection | Filters |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion | Audio Zoom |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps |
| Display Type | P-OLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1220x2712 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 444 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 92.32 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | Yes 15W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes 90W Turbo Power Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height : 160.69 mm | Width : 73.06 mm | Thickness : 8.24 mm |
| Weight | 186 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 IP69 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹29090 @ Amazon |
Motorola Edge 60 Pro: A stylish all-rounder with strong performance, big battery, vivid display, and versatile cameras.
AnTuTu Score score : 1440382
Bootup Time : 20.0 s
GFX Score : 7,439.0
Battery Drain*:5.0 %
Heating*: 22.1 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 36m 17s
Battery Life: 8h 27m
Impressive design with IP69 rating
Great performance
Capable cameras
Good battery life
No expandable storage
USB 2.0
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos