All sellers for Motorola Edge 60 Fusion
| Best Features | Good battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 7400 |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 13 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Hello UI |
| Display Type | P-OLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Silicone Vegan Leather |
| Colours | Enchanted Purple | Sea Breeze Green | Titanium Grey |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 IP69 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB |
| Launch Date | Apr 09 / 2025 |
| General | OS Updates (3 Years) | Security Updates (4 Years) |
| PROS 👍 | Smooth performance | Good battery with fast charging | Great display & Dolby Atmos speakers |
| CONS 👎 | Low light camera performance could be better | No NFC support |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 692185 |
| Bootup Time | 19.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 4326.0 |
| Battery Drain | 7.0 % |
| Heating | 18.0 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 11h 02m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 44m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 |
| CPU | Octa core(2.5 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 12 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.88 Wide Angle | 13 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes / Quad Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark | Face detection | Filters |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion | Bokeh portrait video | Audio Zoom |
| (Front Camera) | Best |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.2 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Display Type | P-OLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1220x2712 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 446 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 91.18 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass 7i |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5500 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes / 68W Turbo Power Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 1 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 161.2 mm | Width :73.08 mm | Thickness : 8.25 mm |
| Weight | 180.1 grams |
| Build Material | Back: Silicone Vegan Leather |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 IP69 (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | N/A |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
The Motorola Edge 60 Fusion is a competitively priced all-rounder that gets most things right. With solid multimedia performance, clean software, reliable battery life, capable cameras, and ample storage, it’s a good option worth considering for those seeking a well-balanced phone. However, the low-light camera performance and lack of NFC support are some drawbacks worth keeping in mind.
AnTuTu Score score : 692,185
Bootup Time : 19.0 s
GFX Score : 4,326.0
Battery Drain*: 7.0 %
Heating*: 18.0 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 44m 0s
Battery Life: 11h 02m
Smooth performance
Good battery with fast charging
Great display & Dolby Atmos speakers
Low light camera performance could be better
No NFC support
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos