All sellers for Motorola Edge 50 Fusion
| Best Features | Smooth 144Hz display |
| Performance | Snapdragon 7s Gen 2 |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Hello UI |
| Display Type | P-OLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Marshmallow Blue | Forest Blue | Hot Pink |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) IP68 |
| variants | 128GB Storage /8GB | 256GB Storage /12GB RAM |
| Launch Date | May 22 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Lightweight and slim design | Smooth 144Hz display | Impressive charging speeds |
| CONS 👎 | Powerful competition in price range | Selfie camera bugs |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz / Quad core / Cortex A78 + 1.95 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.8 ( Wide Angle ) Primary Camera | 13 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | NA |
| Autofocus | NA |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode | Macro Mode |
| Camera Features | 8 x Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark | Face detection | Filters | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slo-motion |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP f/2.4 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | NA |
| Camera Features | NA |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | P-OLED |
| Screen Size | 6.67 " (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.7 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Peak Brightness | 1600 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | NA |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | ( Turbo Power ) 68W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best Storage |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | NA |
| Dimensions | Height: 162 mm | Width: 73.1 mm |Thickness: 7.8 mm |
| Weight | 175 grams |
| Build Material | NA |
| Colours | Marshmallow Blue | Forest Blue | Hot Pink |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) IP68 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS/ Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | USB 2.0 ( Mass storage device ) USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
Motorola Edge 50 Fusion is not aimed at a particular audience or at those who just want a long-lasting battery. The phone aims to offer well-rounded features across the board that could attract all users. It manages to offer a clean and clutter-free user experience, a slim and lightweight design, and decent charging speeds. On the flip side, it doesn`t really top the charts when it comes to aspects like performance and camera. Amazon.in
Lightweight and slim design
Smooth 144Hz display
Impressive charging speeds
Hello UI offers a clutter-free user experience
Powerful competition in price range
Selfie camera bugs
Performance: 64/100
(Fast and efficient for multitasking, gaming, and running demanding apps smoothly)
Camera: 66/100
(Takes great photos in good lighting, with decent low-light performance, though not as strong as flagship competitors)
Display: 67/100
(Vibrant and sharp display, perfect for watching videos, gaming, and general use)
Storage: 68/100
(Ample storage for apps and media, with additional storage expansion options)
Design: 65/100
(Sleek, premium design that feels high-end, with a comfortable grip)
Battery: 70/100
(Good battery life that lasts throughout the day with moderate to heavy usage, plus fast charging support)
Overall: 69/100
(A very good mid-to-high-end phone in the price range)
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos