All sellers for Moto G96 5G
| Best Features | Best Battery |
| Performance | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 SM7435 |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP(Primary Camera) | 8 MP (Ultra-Wide Angle Camera) |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | N/A |
| Display Type | P-OLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | Back: Premium Vegan Leather |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP68 |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | Jul 16 / 2025 |
| General | OS Updates (1 Year) | Security Updates (3 Year) |
| PROS 👍 | Sleek and lighweight design | Beautiful 144Hz curved display | Decent primary camera | Reliable battery endurance |
| CONS 👎 | Limited Android upgrades | Performance could`ve been better |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| AnTuTu Score | 625098 |
| Bootup Time | 21.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Good |
| GFX Score | 3704.0 |
| Battery Drain | 4.0 % |
| Heating | 17.0 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Good |
| Battery Life | 10h 53m |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 7m 0s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 SM7435 |
| CPU | Octa core (2.4 GHz / Quad core / Cortex A78 | 1.95 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.8 | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes Quad Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark | Face detection | Filters |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion | Audio Zoom |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.2 Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | Fixed Focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | P-OLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 1080x2400 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 395 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.58 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1600 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 5500 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes 33W Turbo Power Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 161.86 mm | Width : 73.26 mm | Thickness : 7.93 mm |
| Weight | 178.10 grams |
| Build Material | Back: Premium Vegan Leather |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP68 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.2 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/a |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹14999 @ Flipkart |
Experience the Moto G96 5G with Snapdragon 7s Gen 2, 144Hz curved pOLED display, 50MP OIS camera, and IP68 durability. Compare local & online prices in India — starting ~₹17,999.
AnTuTu Score score : 625098
Bootup Time : 21.0 s
GFX Score : 3704.0
Battery Drain*: 4.0 %
Heating*: 17.0 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 7m 0s
Battery Life: 10h 53m
Sleek and lighweight design
Beautiful 144Hz curved display
Decent primary camera
Reliable battery endurance
Limited Android upgrades
Performance could`ve been better
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos