All sellers for Moto G64 5G
| Best Features | Long battery backup |
| Performance | MediaTek Dimensity 7025 |
| Display | 6.5" 120Hz |
| Rear Camera | 50 MP OIS + 8 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 128 GB or 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | MY UX |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Mint Green | Pearl Blue | Ice Lilac |
| Waterproof | (Splash proof) IP52 |
| variants | |
| Launch Date | April 23 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Minimal design | Clean software experience | Long battery backup |
| CONS 👎 | Average display | Slow charging |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7025 | Antutu Score: Close to 500k |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Dual core / Cortex A78 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | IMG BXM-8-256 |
| RAM | 8GB + 8GB Virtual RAM or Also available in 12GB + 12GB Virtual RAM |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.8 (Wide Angle) Primary Camera | 8 MP f/2.2 (Ultra-Wide)Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 8 x Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP f/2.4( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.5 " |
| Resolution | 120Hz |
| Aspect Ratio | 1080x2400 px (FHD+) |
| Pixel Density | 20:9 |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 405 ppi |
| Screen Protection | 85.53 % |
| Bezel-less display | Gorilla Glass 3 |
| Touch Screen | with punch-hole display |
| Peak Brightness | Capacitive Touchscreen |
| HDR 10 / HDR+ support | 560 nits |
| Refresh Rate |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | (Turbo) 33W: 50 % in 33 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB or 256 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 161.56 mm | Width: 73.82 mm |Thickness: 8.89 mm |
| Weight | 192 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Mint Green | Pearl Blue | Ice Lilac |
| Waterproof | (Splash proof) IP52 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM | GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G /3G/ 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | No |
| USB Connectivity | USB 2.0 / Mass storage device |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | Recording option |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos Stereo Speakers |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The Moto G64 is a reliable smartphone for those whose priorities lean towards performance and design. The biggest focus is the 6,000mAh battery, capable of providing all-day battery life even with maximum settings enabled. Its cameras perform well in daylight, though low-light photography needs improvements. If you`re into gaming, there are some more compelling options in the market. But for daily users, Moto G64 won`t disappoint.
Minimal design
Clean software experience
Long battery backup
Dual-speakers and Dolby Atmos support
Average display
Slow charging
Limited OS support
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos