All sellers for Moto G04s
| Best Features | Good Battery |
| Performance | Unisoc T606 |
| Display | 6.6" (16.76 cm) |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 64 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | MY UX |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Satin Blue | Concord Black | Sea Green | Sunrise Orange |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP52 |
| variants | |
| Launch Date | June 5 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Good Battery |
| CONS 👎 | Average Camera | Average Display |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | Octa core (1.6 GHz / Dual core / Cortex A75 + 1.6 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP f/1.8 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Phase Detection autofocus |
| OIS | |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | Average |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 5 MP f/2.2 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.6 " (16.76 cm) |
| Resolution | 720x1612 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 86.31 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Peak Brightness | 537 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | No |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Very Good |
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 163.49 mm | Width: 74.53 mm | Thickness: 7.99 mm |
| Weight | 178.8 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Satin Blue | Concord Black | Sea Green | Sunrise Orange |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP52 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | |
| USB Connectivity | USB 2.0 |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | Yes |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer |
Moto G04s launched in India as a new budget offering.
Performance: 45/100
(Good for basic tasks like web browsing and social media, but can slow down with heavier apps or multitasking)
Camera: 44/100
(Takes decent photos in good lighting, but doesn’t perform well in low light and could have better details)
Display: 47/100
(Clear enough for everyday use, but not as sharp or vibrant as more expensive phones)
Storage: 46/100
(Enough storage for your apps and media, and you can add more with a memory card)
Design: 44/100
(Simple design that works well, but doesn’t feel very high-end)
Battery: 62/100
(Lasts most of the day with regular use, which is great for a budget phone)
Overall: 45/100
(A good, affordable option for basic use if you’re looking in the ₹5,000 - ₹10,000 price range)
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos