All sellers for iQOO Z9x 5G
| Best Features | Good performance |
| Performance | Snapdragon 6 Gen 1 |
| Display | 6.72" (17.07 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 2 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Tornado Green | Storm Grey |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP64 |
| variants | 4GB RAM | 6GB RAM | 8GB RAM |
| Launch Date | May 21 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Bright display | Good performance | Impressive battery life |
| CONS 👎 | Cameras could be better | Third-party apps |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 1 |
| CPU | Octa core (2.2 GHz / Quad core / Cortex A78 + 1.8 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.8 ( Wide Angle ) Primary Camera | 2 MP f/2.4 ( Depth Camera ) |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Yes |
| OIS | NA |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | NA |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP f/2.05 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | NA |
| Camera Features | NA |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.72 " (17.07 cm) |
| Resolution | 1080x2408 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 86.58 % |
| Screen Protection | NA |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Peak Brightness | 1000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | NA |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | (Flash) 44W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best Storage |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 2 TB |
| Storage Type | NA |
| Dimensions | Height: 165.70 mm | Width: 76 mm | Thickness: 7.99 mm |
| Weight | 199 grams |
| Build Material | NA |
| Colours | Tornado Green | Storm Grey |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | NA |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | NA |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | NA |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The iQOO Z9x is an ideal performance-focused smartphone for users on a budget. In addition to its impressive performance, it features a massive 6,000mAh battery that easily lasts an entire day, even for power users. The smartphone also offers a bright display and a good stereo speaker setup that elevates the multimedia experience. The cameras, however, may not meet everyone`s expectations.
Bright display
Good performance
Impressive battery life
Cameras could be better
Third-party apps
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos