All sellers for IQOO Neo 9 Pro 256 GB
| Best Features | Best perfomance |
| Performance | Snapdragon 8 Gen 2 |
| Display | 6.78" (17.22 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 8 MP |
| Front Camera | 16 MP |
| Battery | 5160 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Fiery Red | Conqueror Black |
| Waterproof | NA |
| variants | 128 GB / 256 GB |
| Launch Date | February 22 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Smooth gaming | Good 50MP primary camera | 120W charging |
| CONS 👎 | Average 8MP ultra-wide camera | Boring design |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa core (3.2 GHz / Single core / Cortex X3 + 2.8 GHz / Quad core / Cortex A715 + 2 GHz / Tri core / Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 740 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.88 (Wide Angle) Primary Camera | 8 MP f/2.2( Ultra-Wide ) Angle Camera |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | SuperMoon |
| Camera Features | 20 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Video Pro Mode |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 16 MP f/2.45 ( Wide Angle ) Primary Camera |
| Autofocus | NA |
| Camera Features | NA |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 " (17.22 cm) |
| Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.68 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 3000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 5160 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | (Flash) 120W: 50 % in 11 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 4.0 |
| Dimensions | Height: 163.53 mm | Width: 75.68 mm | Thickness: 7.99 mm |
| Weight | 190 grams |
| Build Material | NA |
| Colours | Fiery Red | Conqueror Black |
| Waterproof | NA |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | GSM+GSM / Dual VoLTE |
| Network Support | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| VoLTE | 5G / 4G / 3G / 2G |
| Wi-Fi Calling | Yes |
| Bluetooth | No |
| GPS | v5.3 |
| NFC | with A-GPS / Glonass |
| USB Connectivity | USB 2.0 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | NA |
| Stereo Speakers | No |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | Yes |
| Audio Features | USB Type-C |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The iQOO Neo 9 Pro keeps up the Neo 7 Pro`s legacy as a reliable performance-oriented smartphone with a not-so-high sticker price. The 50MP primary camera works well in daylight and low-light conditions, though the ultra-wide camera can use some improvements. If a good battery and fast charging matter to you, again, the Neo 9 Pro won`t disappoint. But for an immersive Android ecosystem, the OnePlus 12, which also rocks Snapdragon 8 Gen 2, will be a better bet.
Reliable performance
Smooth gaming
Good 50MP primary camera
120W charging
Average 8MP ultra-wide camera
Boring design
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos