All sellers for iQOO Neo 10
| Best Features | fast charging |
| Performance | Snapdragon 8s Gen 4 |
| Display | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 8 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 7000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Inferno Red | Titanium Chrome |
| Waterproof | Yes / Splash proof / IP65 |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB | 16 GB + 512 GB |
| Launch Date | May 26 / 2025 |
| General | OS Updates (3 Years) | Security Updates (4 Years) |
| PROS 👍 | Solid performance | Punchy display | Decent cameras | Speedy charging |
| CONS 👎 | No telephoto camera | Pre-installed apps |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| AnTuTu Score | 2066325 |
| Bootup Time | 16.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | smooth gaming |
| GFX Score | 7460.0 |
| Battery Drain | 5.0 % |
| Heating | 18.2 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Insanely fast charging |
| Battery Life | 15h 39m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 27m 9s |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| CPU | Octa core( 3.2 GHz/ Single core / Cortex X4 | 3 GHz/ Tri core/ Cortex A720 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 825 |
| RAM | 8 GB / 12 GB / 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera f/1.79 Wide Angle | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes / Omni-directional Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | SuperMoon |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.45 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | N/A |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.78 inches (17.22 cm) |
| Resolution | 1260x2800 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 453 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.34 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 5500 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 7000 mAh |
| Type | Silicon Carbon |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes / 120W Flash Charging 50% in 19 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 163.72 mm | Width : 75.88 mm | Thickness : 8.09 mm |
| Weight | 206 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Inferno Red | Titanium Chrome |
| Waterproof | Yes / Splash proof IP65 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹31999 @ Amazon |
The iQOO Neo 10 (starts at Rs 31,999) testifies that iQOO is moving beyond just being a gaming-focused brand. While the Neo 10’s core strength still lies in raw performance thanks to the new Snapdragon 8s Gen 4, it also offers capable cameras, solid battery life, and a noticeably improved user interface. That said, iQOO still needs to reduce the number of pre-installed apps.
AnTuTu Score score : 2066325
Bootup Time : 16.0 s
GFX Score : 7460.0
Battery Drain*: 5.0 %
Heating*: 18.2 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 27m 9s
Battery Life: 15h 39m
Solid performance
Punchy display
Decent cameras
Speedy charging
No telephoto camera
Pre-installed apps
| Compare Feature | realme 16 Pro 5G | iQOO Neo 10 5G |
|---|---|---|
| Approx Price (India) | ₹31,999 – ₹36,999 | ₹32,979+ |
| Display | 6.78″ AMOLED, 144 Hz, bright (up to ~6500 nits) | Large AMOLED (likely 120 Hz / smooth) |
| Processor | MediaTek Dimensity 7300 Max 5G — solid upper-mid performance | Snapdragon 8s Gen 4 |
| Rear Cameras | 200 MP + 8 MP ultrawide — flagship-style high-res main shooter | 50 MP | 8 MP |
| Front Camera | 50 MP — strong selfies & videos | Solid front camera (32 MP) |
| Battery | 7000 mAh with 80W fast charging — huge battery life | 7000 mAh Large battery with fast charging (varies) |
| Software | Android 16 with Realme UI 7, long support (3 yrs OS + 4 yrs security) | Android with manufacturer UI & decent updates |
| Extras | IP69 level water/dust resistance, stereo speakers | Gaming-oriented features likely (cooling, performance modes) |
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos