All sellers for iQOO 13 5G
| Best Features | Best performance |
| Performance | Snapdragon 8 Elite |
| Display | 6.82" (17.32 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP + 50 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 6000 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | LTPO AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Legend / Nardo Grey |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) / IP68 / IP69 |
| variants | |
| Launch Date | December 3 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Best performance in its segment | stunning display | ultra-fast charging | solid build quality |
| CONS 👎 | Camera could be better in low light | no periscope zoom | RGB lighting gimmicky |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| CPU | Octa core (4.32 GHz / Dual core / Oryon + 3.53 GHz / Hexa Core / Oryon) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 830 |
| RAM | 12 GB / 16 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 50 MP f/1.88 |
| Resolution | Wide Angle / Primary Camera | 50 MP f/2.0 / Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/1.85 / Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Ring LED |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | 8150 x 6150 Pixels | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | SuperMoon |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 8k @ 30 FPS | 4k @ 60 FPS | Full HD @ 240 FPS |
| Video Recording Features | Slo-motion | Video Pro Mode |
| (Front Camera) | Best in Class |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP f/2.45 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | NA |
| Camera Features | NA |
| Video Recording | NA |
| Display Type | LTPO AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.82 " (17.32 cm) |
| Resolution | 1440x3168 px (QHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 510 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.61 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 6000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Flash |
| USB Type-C | 120W: 50 % in 14 minutes |
| (Storage) | Yes |
| Internal Memory | Best in Class |
| Expandable Memory | 256 GB / 512 GB |
| Storage Type | No |
| Dimensions | Height: 163.37 mm | Width: 76.71 mm |Thickness: 8.13 mm |
| Weight | 213 grams |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Legend / Nardo Grey |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) / IP68 / IP69 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM / Dual VoLTE |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | |
| USB Connectivity | 3.2 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | NA |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
The iQOO 13 is a flagship-level smartphone with exceptional performance and a beautiful display. It's an ideal choice for gamers and power users but not the best camera phone in this price range
1.Performance: 87/100
2. Camera: 80/100
3. Display: 88/100
4. Storage: 89/100
5. Design: 82/100
6. Battery: 88/100
Best performance in its segment, stunning display, ultra-fast charging, solid build quality.
Camera could be better in low light, no periscope zoom, RGB lighting gimmicky.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos