All sellers for Infinix Zero Flip
| Best Features | Best Camera |
| Performance | MediaTek Dimensity 8020 |
| Display | 6.9" (17.53 cm) | Cover Display(3.64" (9.25 cm)) |
| Rear Camera | 50 MP + 50 MP |
| Front Camera | 50 MP |
| Battery | 4720 mAh |
| Storage | 512 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | XOS |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Violet Garden / Rock Black |
| Waterproof | NA |
| variants | |
| Launch Date | October 24 / 2024 (Official) |
| Software Support | 2 Years OS / 3 Years Security (estimated from the launch date) |
| PROS 👍 | High-quality cameras || Fast charging: 70W charging |
| CONS 👎 | Not Waterproof |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8020 |
| CPU | Octa core (2.6 GHz / Quad core / Cortex A78 + 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G77 MC9 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP / Wide Angle / Primary Camera | 50 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Dual LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Custom Watermark | Face detection | Smile detection | Touch to focus |
| Video Recording | 4k @ 30 FPS | Full HD @ 60 FPS |
| Video Recording Features | Vlog Mode |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 50 MP f/2.45 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | NA |
| Video Recording | 4k @ 60 FPS | Full HD @ 60 FPS |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Screen Size | 6.9 " (17.53 cm) |
| Resolution | 1080x2640 px (FHD) |
| Aspect Ratio | NA |
| Pixel Density | 413 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 86.02 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 1400 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | NA |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 4720 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Ultra / 70W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type |
| Dimensions | Unfolded: 170.75 x 73.4 x 7.64 mm | Folded: 87.8 x 73.4 x 16.04 mm |
| Weight | 195 grams |
| Build Material | |
| Colours | Violet Garden / Rock Black |
| Waterproof | NA |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
Overall, the Infinix Zero Flip stands out for its premium features at a competitive price, with some compromises typical of the category.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos