All sellers for Infinix Note 50X
| Best Features | Best Battery |
| Performance | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| Display | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Rear Camera | 50 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5500 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | XOS |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | Enchanted Purple | Sea Breeze Green | Titanium Grey |
| Waterproof | Yes / Splash proof / IP64 |
| variants | 6 GB + 128 GB | 8 GB + 128 GB |
| Launch Date | Apr 03 / 2025 |
| General | OS Updates ( Years) | Security Updates ( Years) |
| PROS 👍 | Competitve price | Decent cameras | Good battery life | Good performance |
| CONS 👎 | No headphone jack | Only HD+ display |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 620348 |
| Bootup Time | 25.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 6743.0 |
| Battery Drain | 6.0 % |
| Heating | 19.4 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 12h 5m |
| Charging Time (20% to 100%) | 0h 41m 5s |
| Chipset | MediaTek |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.6 Wide Angle 75° field-of-view | N/A |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes Phase Detection Autofocus |
| OIS | N/A |
| Flash | Yes Dual LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slow Motion | Vlog Mode |
| (Front Camera) | Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 8 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 2560x1440 @ 30 fps |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.67 inches (16.94 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 84.98 % |
| Screen Protection | N/A |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 672 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | N/A |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5500 mAh |
| Type | N/A |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes 45W Fast Charging v3.0 |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Yes Up to 1 TB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 165.42 mm | Width : 76.41 mm | Thickness : 7.98 mm |
| Weight | 195.4 grams |
| Build Material | N/A |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Splash proof IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano (Hybrid) |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| NFC | N/A |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | DTS Sound |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | N/A |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹11499 @ Amazon |
Mobile Tag:
#Value5GPhone #BestBatteryUnder15K #StylishDesign #Smooth120Hz
AnTuTu Score score : 620348
Bootup Time : 25.0 s
GFX Score : 6743.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 19.4 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 41m 5s
Battery Life: 12h 5m
Competitve price
Decent cameras
Good battery life
Good performance
No headphone jack
Only HD+ display
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos