All sellers for Infinix Note 50s 5G plus
| Best Features | Strong performance |
| Performance | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| Display | 6.78" (17.22 cm) |
| Rear Camera | 64 MP Wide Angle Primary Camera |
| Front Camera | 13 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 5500 mAh ( 11h 36m Battery Life) |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | XOS |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Build Material | Back: Vegan Leather |
| Colours | Burgundy Red | Marine Drift | Mystic Plum | Titanium Grey |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| variants | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | April 24 / 2025 (Official) |
| General | AnTuTu Score(675134) | OS Update( 2 Years) | Security Updates( 3 Years) |
| PROS 👍 | Vibrant curved AMOLED display | Strong performance |
| CONS 👎 | Heats up and lags outdoor | No expandable storage |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Quad core / Cortex A78 + 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 64 MP Primary Camera /10x Digital Zoom /f/1.75 / Wide Angle (81° field-of-view) | 2 MP f/2.4 / Macro Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | |
| Flash | Dual LED Flash + Active Halo Lighting |
| Image Resolution | 9000 x 7000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Vlog Mode |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 13 MP f/2.2 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | Wide Angle Selfie |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.78 " (17.22 cm) |
| Resolution | 1080x2436 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | N/A |
| Pixel Density | 393 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 89.26 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Bezel-less display | N/A |
| Touch Screen | N/A |
| Peak Brightness | 1300 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Capacity | 5500 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | 45W Fast Charging v3.0 / 100% in 60 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 164.33 mm | Width: 74.53 mm | Thickness: 7.6 mm |
| Weight | 180 grams |
| Build Material | Back: Vegan Leather |
| Colours | Burgundy Red | Marine Drift | Mystic Plum | Titanium Grey |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano / SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | N/A |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | DTS Sound |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
| Compare Prices | 15999 @ Flipkart |
The price for the Infinix Note 50s 5G plus in India is Rs. 15,999 . This is the Infinix Note 50s 5G plus base model with 128 GB / 256 GB of internal storage. Market Status of Infinix Note 50s 5G plus is Released
Vibrant curved AMOLED display
Strong performance
Heats up and lags outdoor
No expandable storage
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos