All sellers for Infinix Hot 40i
| Best Features | 32MP selfie camera is impressive |
| Performance | Unisoc T606 |
| Display | 6.6" (16.76 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 0.08 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom UI | XOS |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Starlit Black | Palm Blue | Horizon Gold | Starfall Green |
| Waterproof | ( Splash proof ) IP53 |
| variants | |
| Launch Date | February 21 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Good battery life |
| CONS 👎 | Slow charging speed / Performance could be better |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | Octa core (1.6 GHz / Dual core / Cortex A75 + 1.6 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Dual |
| Resolution | 50 MP f/1.6 ( Wide Angle ) Primary Camera | |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | |
| Flash | Quad LED Ring Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | |
| Camera Features | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Short Video Mode |
| (Front Camera) | Impressive |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP f/2.2 ( Wide Angle) Primary Camera |
| Autofocus | Dual LED |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.6 " (16.76 cm) |
| Resolution | 720x1612 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 85.05 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 480 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | (Fast) 18W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | Up to 2 TB |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 163.59 mm | Width: 75.59 mm | Thickness: 8.3 mm |
| Weight | 190 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Starlit Black | Palm Blue | Horizon Gold | Starfall Green |
| Waterproof | (Splash proof ) IP53 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | Yes |
| Stereo Speakers | NA |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | DTS Sound |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | NA |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass |
Infinix Hot 40i is a no-nonsense device that gets the basics right and delivers on some key fronts. The highlight features here are the phone`s impressive display, useful software features, and a segment-leading 32MP selfie camera, which is unheard of in this price category. If you want to buy a feature-rich phone under Rs 10,000 that shoots good selfies and will help you elevate your social media game, this could be a solid choice.
Decent display
32MP selfie camera is impressive
Good battery life
Magic Ring brings a novelty factor
Slow charging speed
Performance could be better
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos