All sellers for Google Pixel 9A
| Best Features | AI features |
| Performance | Google Tensor G4 |
| Display | 6.3 inches (16 cm) |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5100 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | N/A |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes /Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | 16 Apr / 2025 |
| General | OS Updates ( 7 Years ) | Security Updates ( 7 Years ) |
| PROS 👍 | AI features | Reliable cameras | Compact design | Good battery life | Very Good performance |
| CONS 👎 | Limited AI features due to low RAM | Slow charging speed |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good (⭐️⭐️⭐️) |
| AnTuTu Score | 1104665 |
| Bootup Time | 9.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good (⭐️⭐️⭐️) |
| GFX Score | 3720.0 |
| Battery Drain | 5.0 % |
| Heating | 13.8 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good(⭐️⭐️⭐️) |
| Battery Life | 13h 00m |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 22m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 Ultimate |
| CPU | Octa core(2.5 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 6 GB / 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 48 MP Primary Camera 8x Digital Zoom f/1.7 Wide Angle 82° field-of-view | 13 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes | Continuous Laser Autofocus | Dual Pixel Phase Detection Autofocus | Laser Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes Dual LED Flash |
| Image Resolution | 8000 x 6000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | 8 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization | Slow Motion | Macro Video | Stereo recording |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 13 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | N/A |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 6.3 inches (16 cm) |
| Resolution | 1080x2424 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 421 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 84.5 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 2700 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5100 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | Yes 7.5W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes 23W Fast Charging |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 154.7 mm | Width : 73.3 mm | Thickness : 8.9 mm |
| Weight | 185.9 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant/ IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.3 |
| GPS | Yes / with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Barometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹38129 @ Amazon |
The Google Pixel 9a sticks to the tried and tested formula, albeit with some design changes. The overall result is a compact and handy design with a great display, a decent set of cameras, an improved battery life, and a solid software cycle with usable AI features
AnTuTu Score score : 1104665
Bootup Time : 9.0 s
GFX Score : 5930.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 28.1 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 22m 0s
Battery Life: 13h 00m
AI features
Very Good performance
Reliable cameras
Compact design
Good battery life
Limited AI features due to low RAM
Slow charging speed
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos