All sellers for Google Pixel 9
| Best Features | Best Camera |
| Performance | Google Tensor G4 |
| Display | 6.3 inches (16 cm) |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 13 MP |
| Battery | 5100 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | N/A |
| Display Type | OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes /Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | 16 Apr / 2025 |
| General | OS Updates ( 7 Years ) | Security Updates ( 7 Years ) |
| PROS 👍 | Premium and compact design | Gemini integration & AI features | Strong camera performance |
| CONS 👎 | Slow charging speeds | Ships with Android 14 | Display could have been better |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Excellent |
| AnTuTu Score | 1284962 |
| Bootup Time | 10.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Excellent |
| GFX Score | 7450.0 |
| Battery Drain | 7.0 % |
| Heating | 26.0 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Very Good |
| Battery Life | 11h 48m |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 14m 0s |
| Chipset | Google Tensor G4 |
| CPU | Octa core(3.1 GHz / Single core / Cortex X4 | 2.6 GHz / Tri core / Cortex A720 | 1.92 GHz / Quad core / Cortex A520 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G715 MP7 |
| RAM | 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 8x Digital Zoom 2x Optical Zoom f/1.68 Wide Angle 82° field-of-view | 48 MP f/1.7 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | N/A |
| Autofocus | Yes / Phase Detection Autofocus | Laser Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes / Dual LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | 8 x Digital Zoom | 2 x Optical Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization | Dual Video Recording | Slow Motion | Video HDR | Macro Video | Audio Zoom | Stereo recording |
| (Front Camera) | Excellent |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 10.5 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes Dual Pixel Phase Detection Autofocus |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 6.3 inches (16 cm) |
| Resolution | 1080x2424 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 421 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.1 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Glass Victus 2 |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 2700 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 4700 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes 15W Wireless Charging |
| Quick Charging | Yes / 27W Fast Charging 55% in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Dimensions | Height : 152.8 mm | Width : 72 mm | Thickness : 8.5 mm |
| Weight | 198 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus 2 |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Barometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹64990 @ Amazon |
Google Pixel 9 The best AI camera features with a compact flagship feel and clean Google experience.
AnTuTu Score score : 1284962
Bootup Time : 10.0 s
GFX Score : 7450.0
Battery Drain*: 7.0 %
Heating*: 26.0 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 14m 0s
Battery Life: 11h 48m
Gemini integration & AI features
Strong camera performance
Clean software, 7 years of OS updates
Ships with Android 14
Display could have been better
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos