All sellers for Apple iPhone 17
| Best Features | Best Camera |
| Performance | Apple A19 |
| Display | 6.3 inches (16 cm) |
| Rear Camera | 48 MP (Wide Angle Primary Camera) | 48 MP (Ultra-Wide Angle Camera) |
| Front Camera | 18 MP (Wide Angle Lens) |
| Battery | 3692 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | iOS v26 |
| Custom UI | N/A |
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | NA |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 6 meter) |
| variants | 8 GB + 256 GB | 8 GB + 512 GB |
| Launch Date | Sep 19 / 2025 |
| General | OS Updates ( N/A) | Security Updates (N/A) |
| PROS 👍 | Outstanding performance and efficiency with the A19 chip | Top-tier display with high refresh rate |
| CONS 👎 | Not good battery life | Not fast charging |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 2250422 |
| Bootup Time | 16.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 3720.0 |
| Battery Drain | 7.0 % |
| Heating | 10.4 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | N/A |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 11m 0s |
| Chipset | Apple A19 |
| CPU | Hexa Core (4.26 GHz / Dual core | 2.6 GHz / Quad core) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Apple GPU (Five-core graphics) |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 48 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.6 Wide Angle | 48 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes Dual-color LED Flash |
| Image Resolution | 8000 x 6000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode | Macro Mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 24 @ 30 @ 60 fps | 1920x1080 @ 30 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization | Dual Video Recording | Slow Motion | Video HDR | Night Time-Lapse | Macro Video | Action Mode | Audio Zoom | Stereo recording |
| (Front Camera) | Best in Class |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 18 MP f/1.9 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | N/A |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 @ 60 fps | 1920x1080 @ 30 @ 60 @ 120 fps |
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Screen Size | 6.3 inches (16 cm) |
| Resolution | 1206x2622 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 458 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.89 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 3000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 3692 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes / 30W Wireless Charging Charging Time: 30 mins |
| Quick Charging | Yes / 40W Fast Charging 50% in 20 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | NVMe |
| Dimensions | Height : 149.6 mm | Width : 71.5 mm | Thickness : 7.95 mm |
| Weight | 177 grams |
| Build Material | Back: Aluminium Color-infused Glass |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 6 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | N/A |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos | Dolby Digital | Dolby Digital Plus |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Fingerprint Sensor Position | N/A |
| Fingerprint Sensor Type | N/A |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Barometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | N/A |
Apple iPhone 17 – Power packed flagship with blazing A19 performance, stunning display, and pro-grade cameras in a sleek premium design
AnTuTu Score score : 2250422
Bootup Time : 16.0 s
GFX Score : 3720.0
Battery Drain*: 7.0 %
Heating*: 10.4 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 11m 0s
Battery Life: N/A
Outstanding performance and efficiency with the A19 chip.
Top-tier display with high refresh rate, high peak brightness, and premium glass.
Premium design & build quality, IP68 water/dust resistance.
Not good battery life
Not fast charging
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos