All sellers for Apple iPhone 16E
| Best Features | Premium Design |
| Performance | Apple A18 |
| Display | 6.1 inches (15.49 cm) |
| Rear Camera | 48 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 3961 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | iOS v18 |
| Custom UI | NA |
| Display Type | Super Retina XDR |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Black | White |
| Waterproof | Yes / Water resistant IP68 / (up to 30 minutes in a depth of 6 meter) |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 8 GB + 512 GB |
| Launch Date | 21 Feb / 2025 |
| General | |
| PROS 👍 | Compact & lightweight | Software support & Apple Intelligence | Good performance |
| CONS 👎 | Pricey | Single camera | 60Hz display & wide bezels |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | very good |
| AnTuTu Score | 1405699 |
| Bootup Time | 10.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ ( after 30 mins of gaming) | very good |
| GFX Score | 37170 |
| Battery Drain | 8.0 % |
| Heating | 34.6 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | mid to upper mid-range speed |
| Battery Life | NA |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 19m 0s |
| Chipset | Apple A18 |
| CPU | Hexa Core (4.04 GHz / Dual core 2.2 GHz / Quad core ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Apple GPU (four-core graphics) |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 48 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.6 Wide Angle |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Dual-color LED Flash |
| Image Resolution | 8000 x 6000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization | Slow Motion | Video HDR | Stereo recording |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 12 MP f/1.9 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 120 fps |
| Display Type | Super Retina XDR |
| Screen Size | 6.1 inches (15.49 cm) |
| Resolution | 1170x2532 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 1200 nits |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 86.89 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with notch |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1200 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Capacity | 3961 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes / 7.5W Wireless Charging |
| Quick Charging | 20W Fast Charging (50% in 30 minutes) |
| USB Type-C | |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB / 512 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | NVMe |
| Dimensions | Height: 146.7 mm | Width: 71.5 mm | Thickness: 7.80 mm |
| Weight | 167 grams |
| Build Material | Back: Mineral Glass |
| Colours | Black | White |
| Waterproof | Water resistant IP68 (up to 30 minutes in a depth of 6 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.3 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos / Dolby Digital / Dolby Digital Plus |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Fingerprint Sensor Position | No |
| Fingerprint Sensor Type | No |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Barometer / Gyroscope |
| Compare Prices (Flipkart) | 64900 |
iPhone 16e is Apple’s most affordable phone in the iPhone 16 lineup, launched in early 2025. It packs many of the latest iPhone features at a friendlier price, starting from (around ₹59,900).
AnTuTu Score score : 620,348
Bootup Time : 10.0 s
GFX Score : 3,717.0
Battery Drain*: 8.0 %
Heating*: 34.6 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 19m 0s
Compact & lightweight
Software support & Apple Intelligence
Good performance
Pricey
Single camera
60Hz display & wide bezels
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos