All sellers for Apple iPhone 16 Pro Max
| Best Features | Stunning camera quality & Incredible performance |
| Performance | Apple A18 Pro |
| Display | 6.9" (17.53 cm) |
| Rear Camera | 48 MP + 48 MP + 12 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 4685 mAh |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB |
| Operating System | iOS v18 |
| Custom UI | |
| Display Type | Super Retina XDR |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Textured Matt Glass |
| Colours | Black Titanium / White Titanium / Natural Titanium / Desert Titanium |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 6 meter) / IP68 |
| variants | 256GB / 512GB / 1TB |
| Launch Date | September 13 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Incredible performance with the A18 chip | Stunning camera quality in all conditions |
| CONS 👎 | No expandable storage |
| Chipset | Apple A18 Pro |
| CPU | Hexa Core (4.05 GHz / Dual core + 2.42 GHz / Quad core) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Apple GPU (six-core graphics) |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 48 MP f/1.78 / Wide Angle / Primary Camera | 48 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera | 12 MP f/2.8 / Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Dual Pixel Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Dual-color LED Flash |
| Image Resolution | 8000 x 6000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Apple ProRAW | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 120 fps | 1920x1080 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Slo-motion | Video HDR | Night Time-Lapse | Macro Video | Action Mode | Audio Zoom | Stereo recording |
| (Front Camera) | Best |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 12 MP f/1.9 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 60 fps | 1920x1080 @ 120 fps |
| Display Type | Super Retina XDR |
| Screen Size | 6.9 " (17.53 cm) |
| Resolution | 1320x2868 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 458 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 92.2 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 4685 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes |
| Quick Charging | Fast / 20W: 50 % in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256GB / 512GB / 1TB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 163 mm | Width: 77.6 mm | Thickness: 8.25 mm |
| Weight | 227 grams |
| Build Material | Back: Textured Matt Glass |
| Colours | Black Titanium / White Titanium / Natural Titanium / Desert Titanium |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 6 meter) / IP68 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | Yes |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | 3.2 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos / Dolby Digital / Dolby Digital Plus |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Fingerprint Sensor Position | NA |
| Fingerprint Sensor Type | NA |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Barometer / Compass / Gyroscope |
Performance: 96/100
(Powered by the latest A18 chip, the iPhone 16 Pro Max delivers top-tier speed and handles everything from gaming to multitasking effortlessly)
Camera: 97/100
(Exceptional camera system, capturing stunning photos and videos in all lighting conditions. The Night Mode has improved even further, and the new zoom lens is a game-changer)
Display: 95/100
(A gorgeous Super Retina XDR display that’s incredibly sharp, bright, and perfect for watching videos, gaming, or any kind of media consumption)
Storage: 93/100
(Generous storage options, though still no expandable memory, so choose wisely)
Design: 92/100
(Sleek and premium design, with a sturdy build, flat edges, and a ceramic shield. It’s as beautiful as it is durable)
Battery: 59/100
(Long-lasting battery that easily lasts a full day, even with heavy use. It also supports fast charging and wireless charging)
Overall: 96/100
(A truly top-tier flagship device, offering everything from unbeatable performance to stunning design and advanced camera features)
No expandable storage
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos