All sellers for Apple IPhone 15 Pro Max
| Performance | Apple A17 Pro |
| Display | 6.7" (17.02 cm) |
| Rear Camera | 48 MP + 12 MP + 12 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 4422 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | iOS v17 |
| Custom UI | |
| Display Type | Super Retina XDR |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Colours | Black Titanium / White Titanium / Blue Titanium / Natural Titanium |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 6 meter) IP68 |
| variants | |
| Launch Date | September 13 - 2023 (Official) |
| Chipset | Apple A17 Pro |
| CPU | Hexa Core (3.78 GHz / Dual core + 2.11 GHz / Quad core) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Apple GPU (six-core graphics) |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5 |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 48 MP f/1.78 (Wide Angle / Primary Camera) | 12 MP f/2.2 ( Ultra-Wide Angle Camera ) | 12 MP f/2.8 ( Telephoto Camera ) |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes : Phase Detection autofocus / Dual Pixel autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Dual-color LED Flash |
| Image Resolution | 8000 x 6000 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Apple ProRAW | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 24 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | Slo-motion | Video HDR | Night Time-Lapse | Macro Video | Action Mode | ProRes Video | Audio Zoom | Stereo recording |
| --(Front Camera)-- | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 12 MP f/1.9 ( Wide Angle / Primary Camera ) |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 24 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | Super Retina XDR |
| Screen Size | 6.7 " (17.02 cm) |
| Resolution | 1290x2796 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes : with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes : Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 2000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 4422 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | Yes |
| Quick Charging | Fast 20W: 50 % in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| --(Storage)-- | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | NVMe |
| Dimensions | Height: 159.9 mm | Width: 76.7 mm | Thickness: 8.2 mm |
| Weight | 221 grams |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Colours | Black Titanium / White Titanium / Blue Titanium / Natural Titanium |
| Waterproof | Yes : Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 6 meter) IP68 | Dust proof |
| --(Network)-- | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM - GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: eSIM |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | Yes |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Mass storage device USB charging |
| --(Multimedia)-- | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos / Dolby Digital / Dolby Digital Plus |
| --(Sensors)-- | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Fingerprint Sensor Position | |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Barometer / Compass / Gyroscope |
The iPhone 15 Pro Max is a major upgrade, offering much more than just a new Type-C port. It excels in performance and display quality, and its cameras take fantastic photos and videos. However, it still charges slowly, and it comes with a hefty price tag.
Slightly smaller & lighter
Smooth performance
Excellent cameras & pro features
Type-C finally
Action button performs 1 task
Slow charging
Pricey
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos