All sellers for Samsung Galaxy Watch Active2
| Model | Galaxy Watch Active2 |
| Operating System | Tizen |
| Water Resistance | Water proof |
| Capacity/Type | 340 mAh |
| Charging mode | Wireless |
| Processor | Dual core / 1.15 GHz |
| Internal Memory | 4 GB |
| Music Player | NA |
| Speaker | NA |
| Compatible OS | Android v5.0 / iOS |
| Dimensions | 44.0 x 44.0 x 10.9 mm |
| Shape & Surface | Curved |
| Weight | 42 grams |
| Changeable straps | Yes |
| Strap material | Leather |
| Interface | |
| Colours | Black / Silver / Gold |
| Clock Face |
| Screen Size | 1.4 Inch |
| Screen Resolution | 360 x 360 pixels |
| Pixel Density (sharpness) | 364 ppi |
| Display Technology | Super AMOLED |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Touch Screen | No |
| Bluetooth | v5.0 |
| Wirless Protocol | Wi-Fi 802.11 |
| SIM Card | Single SIM / eSIM |
| USB Connectivity | No |
| NFC | Yes |
| Navigation | |
| (Sensors) | |
| Accelerometer | Yes |
| Light | Yes |
| GPS | Yes |
| Text Message | |
| Incoming Call | |
| Alarm | Yes |
| Calendar Reminder | |
| Timer | Yes |
| Apps |
| Make call | |
| Receive call | |
| Find My Phone | |
| Music Control | |
| ( Activity Tracker ) | |
| Calories Intake/ burned | Yes |
| Distance | |
| Steps | Yes |
| Sleep quality | Yes |
| Hours Slept | Yes |
| Active Minutes | |
| Heart Rate | Yes |
| Activity/Inactivity | |
| (Additional Features) | |
| Alarm Clock | Yes |
| Goal Setting | NA |
| Reminders | NA |
| Stopwatch | NA |
Samsung Galaxy Watch Active2 price in India starts from Rs. 24,490. The lowest price of Samsung Galaxy Watch Active2 is Rs.16999 at flipkart.com. This is 768 MB RAM / 4 GB internal storage base variant of Samsung Galaxy Watch Active2 which is available in Black, SilverGold colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos