All sellers for Samsung Galaxy Watch 4 44mm
| Model | Galaxy Watch 4 44mm |
| Operating System | Wear OS |
| Water Resistance | |
| Capacity/Type | 361 mAh |
| Charging mode | |
| Processor | Dual core / 1.18 GHz |
| Internal Memory | 16 GB |
| Music Player | 3GA / AAC / AMR / MP3 |
| Speaker | |
| Compatible OS | |
| Dimensions |
| Shape & Surface | Circular / Flat |
| Weight | |
| Changeable straps | |
| Strap material | Silicon |
| Interface | |
| Colours | Green |
| Clock Face | NA |
| Screen Size | 1.4 Inch |
| Screen Resolution | 450 x 450 pixels |
| Pixel Density (sharpness) | 455 ppi |
| Display Technology | Super AMOLED |
| Screen Protection | NA |
| Touch Screen | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wirless Protocol | Wi-Fi 802.11 |
| SIM Card | |
| USB Connectivity | No |
| NFC | |
| Navigation | |
| (Sensors) | |
| Accelerometer | Yes |
| Light | Yes |
| GPS |
| Text Message | Yes |
| Incoming Call | Yes |
| Alarm | Yes |
| Calendar Reminder | |
| Timer | Yes |
| Apps |
| Make call | |
| Receive call | |
| Find My Phone | Yes |
| Music Control | |
| ( Activity Tracker ) | |
| Calories Intake/ burned | Yes |
| Distance | |
| Steps | Yes |
| Sleep quality | Yes |
| Hours Slept | Yes |
| Active Minutes | |
| Heart Rate | Yes |
| Activity/Inactivity | |
| (Additional Features) | |
| Alarm Clock | Yes |
| Goal Setting | Yes |
| Reminders | Yes |
| Stopwatch |
Samsung Galaxy Watch 4 44mm price in India starts from Rs. 13,999. The lowest price of Samsung Galaxy Watch 4 44mm is Rs. 13,999 at amazon.in. This is 1.5 GB RAM / 16 GB internal storage base variant of Samsung Galaxy Watch 4 44mm which is available in Green colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos