All sellers for Apple Watch Series 9 Stainless Steel 45mm
| Model | Watch Series 9 Stainless Steel 45mm |
| Operating System | Watch OS |
| Water Resistance | IP Certified IP6X |
| Capacity/Type | 308 mAh / Li-ion / Non-removable |
| Charging mode | Wireless |
| Processor | Dual core |
| Internal Memory | 64 |
| Music Player | |
| Speaker | YES |
| Compatible OS | iOS |
| Dimensions | 45 x 38 x 10.7 mm |
| Shape & Surface | Rectangular / Flat |
| Weight | 51 grams |
| Changeable straps | |
| Strap material | Stainless Steel |
| Interface | |
| Colours | Silver / Gold / Graphite |
| Clock Face | Digital |
| Screen Size | 1.91 |
| Screen Resolution | 396 x 484 pixels |
| Pixel Density (sharpness) | 327 ppi |
| Display Technology | LTPO OLED |
| Screen Protection | |
| Touch Screen |
| Bluetooth | Yes |
| Wirless Protocol | Wi-Fi 802.11 ( b/g/n ) |
| SIM Card | |
| USB Connectivity | No |
| NFC | Yes |
| Navigation | Yes |
| (Sensors) | |
| Accelerometer | Yes |
| Light | |
| GPS | with A-GPS / Galileo / Glonass / QZSS |
| Text Message | YES |
| Incoming Call | YES |
| Alarm | YES |
| Calendar Reminder | |
| Timer | YES |
| Apps |
| Make call | YES |
| Receive call | YES |
| Find My Phone | YES |
| Music Control | YES |
| ( Activity Tracker ) | |
| Calories Intake/ burned | YES |
| Distance | YES |
| Steps | YES |
| Sleep quality | YES |
| Hours Slept | |
| Active Minutes | YES |
| Heart Rate | YES |
| Activity/Inactivity | YES |
| (Additional Features) | |
| Alarm Clock | YES |
| Goal Setting | |
| Reminders | |
| Stopwatch | YES |
Apple Watch Series 9 Stainless Steel 45mm price in India starts from Rs. 75,900. The lowest price of Apple Watch Series 9 Stainless Steel 45mm is Rs. 75,900 at amazon.in. This is 64 internal storage base variant of Apple Watch Series 9 Stainless Steel 45mm which is available in SilverGold, Graphite colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos