All sellers for Apple Watch Series 8 45mm
| Model | Watch Series 8 45mm |
| Operating System | Watch OS |
| Water Resistance | |
| Capacity/Type | NA |
| Charging mode | NA |
| Processor | NA |
| Internal Memory | 32 GB |
| Music Player | NA |
| Speaker | NA |
| Compatible OS | iOS |
| Dimensions | 45 x 38 x 10.7 mm |
| Shape & Surface | Rectangular / Flat |
| Weight | 38 grams |
| Changeable straps | NA |
| Strap material | NA |
| Interface | NA |
| Colours | Midnight Black |
| Clock Face | Digital |
| Screen Size | NA |
| Screen Resolution | NA |
| Pixel Density (sharpness) | NA |
| Display Technology | LTPO OLED |
| Screen Protection | NA |
| Touch Screen | NA |
| Bluetooth | Yes / v5.0 |
| Wirless Protocol | Yes / Wi-Fi 802.11 |
| SIM Card | |
| USB Connectivity | No |
| NFC | NA |
| Navigation | NA |
| (Sensors) | |
| Accelerometer | Yes |
| Light | Yes |
| GPS | Yes / with A-GPS / Galileo / Glonass |
| Text Message | Yes |
| Incoming Call | Yes |
| Alarm | Yes |
| Calendar Reminder | |
| Timer | Yes |
| Apps |
| Make call | |
| Receive call | Yes |
| Find My Phone | Yes |
| Music Control | Yes |
| ( Activity Tracker ) | |
| Calories Intake/ burned | Yes |
| Distance | Yes |
| Steps | Yes |
| Sleep quality | Yes |
| Hours Slept | Yes |
| Active Minutes | Yes |
| Heart Rate | Yes |
| Activity/Inactivity | Yes |
| (Additional Features) | |
| Alarm Clock | Yes |
| Goal Setting | NA |
| Reminders | NA |
| Stopwatch | Yes |
Apple Watch Series 8 45mm price in India starts from Rs. 48,899. The lowest price of Apple Watch Series 8 45mm is Rs. 48,899 at amazon.in. This is 32 GB internal storage base variant of Apple Watch Series 8 45mm which is available in Midnight Black colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos