All sellers for Samsung Galaxy Watch 5 Pro
| Model | Galaxy Watch 5 Pro |
| Operating System | Wear OS |
| Water Resistance | Yes / IP Certified IP68 |
| Capacity/Type | 590 mAh |
| Charging mode | NA |
| Processor | Dual core / 1.18 GHz |
| Internal Memory | 16 GB |
| Music Player | |
| Speaker | |
| Compatible OS | Android v8.0 / iOS |
| Dimensions | 45.4 x 45.4 x 10.5 mm |
| Shape & Surface | Circular / Flat |
| Weight | 46 grams |
| Changeable straps | NA |
| Strap material | NA |
| Interface | |
| Colours | Sapphire Crystal |
| Clock Face | Digital |
| Screen Size | 1.4 |
| Screen Resolution | 450 x 450 pixels |
| Pixel Density (sharpness) | 455 ppi |
| Display Technology | Super AMOLED |
| Screen Protection | Yes / Corning Gorilla Glass |
| Touch Screen | Yes |
| Bluetooth | Yes / v5.0 |
| Wirless Protocol | Yes / Wi-Fi 802.11 / a/b/g/n |
| SIM Card | Yes/ Single SIM / eSIM |
| USB Connectivity | No |
| NFC | Yes |
| Navigation | Yes |
| (Sensors) | |
| Accelerometer | Yes |
| Light | Yes |
| GPS | Yes / with A-GPS / Galileo / Glonass |
| Text Message | Yes |
| Incoming Call | Yes |
| Alarm | Yes |
| Calendar Reminder | |
| Timer | Yes |
| Apps |
| Make call | Yes |
| Receive call | Yes |
| Find My Phone | |
| Music Control | Yes |
| ( Activity Tracker ) | |
| Calories Intake/ burned | Yes |
| Distance | Yes |
| Steps | Yes |
| Sleep quality | Yes |
| Hours Slept | Yes |
| Active Minutes | Yes |
| Heart Rate | Yes |
| Activity/Inactivity | Yes |
| (Additional Features) | |
| Alarm Clock | Yes |
| Goal Setting | |
| Reminders | |
| Stopwatch | Yes |
Samsung Galaxy Watch 5 Pro price in India starts from Rs. 44,999. The lowest price of Samsung Galaxy Watch 5 Pro is Rs. 44,999 at amazon.in. This is 1.5 GB RAM / 16 GB internal storage base variant of Samsung Galaxy Watch 5 Pro which is available in Sapphire Crystal colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos