All sellers for OPPO Watch 46mm
| Model | Watch 46mm |
| Operating System | Wear OS |
| Water Resistance | |
| Capacity/Type | 430 mAh / Li-ion |
| Charging mode | via USB |
| Processor | |
| Internal Memory | 8 GB |
| Music Player | |
| Speaker | |
| Compatible OS | Android v6.0 |
| Dimensions | 46 x 39 x 11.35 mm |
| Shape & Surface | Rectangular / Curved |
| Weight | 39 grams |
| Changeable straps | |
| Strap material | Rubber |
| Interface | Touch |
| Colours | Black |
| Clock Face | Digital |
| Screen Size | 1.91 |
| Screen Resolution | 402 x 476 pixels |
| Pixel Density (sharpness) | 326 ppi |
| Display Technology | AMOLED |
| Screen Protection | |
| Touch Screen | Yes |
| Bluetooth | v4.2 / BLE |
| Wirless Protocol | Wi-Fi 802.11 |
| SIM Card | eSIM |
| USB Connectivity | No |
| NFC | Yes |
| Navigation | Yes |
| (Sensors) | |
| Accelerometer | Yes |
| Light | Yes |
| GPS | Yes |
| Text Message | |
| Yes | |
| Incoming Call | Yes |
| Alarm | Yes |
| Calendar Reminder | |
| Timer | |
| Apps |
| Make call | Yes |
| Receive call | Yes |
| Find My Phone | |
| Music Control | Yes |
| ( Activity Tracker ) | |
| Calories Intake/ burned | Yes |
| Distance | |
| Steps | Yes |
| Sleep quality | Yes |
| Hours Slept | |
| Active Minutes | Yes |
| Heart Rate | Yes |
| Activity/Inactivity | |
| (Additional Features) | |
| Alarm Clock | |
| Goal Setting | Yes |
| Reminders | Yes |
| Stopwatch | Yes |
OPPO Watch 46mm price in India starts from Rs. 19,990. The lowest price of OPPO Watch 46mm is Rs. 19,990 at croma.com. This is 1 GB RAM / 8 GB internal storage base variant of OPPO Watch 46mm which is available in Black colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos