All sellers for Xiaomi Redmi Pad SE
| Best Features | |
| Performance | Snapdragon 680 |
| Display | 11.0" (27.94 cm) |
| Rear Camera | 8 MP f/2.0 / Wide Angle / Primary Camera |
| Front Camera | 5 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle / Primary Camera |
| Battery | 8000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom UI | MIUI Pad |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | |
| Build Material | Back: Aluminium |
| Colours | Lavender Purple / Graphite Gray / Mint Green |
| Waterproof | |
| variants | |
| Launch Date | April 24 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | NA |
| CONS 👎 | NA |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 680 |
| Processor | Octa core (2.4 GHz / Quad core / Kryo 265 + 1.9 GHz / Quad core / Kryo 265) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 610 |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | NA |
| Camera Setup | |
| Resolution | 8 MP f/2.0 Wide Angle Primary Camera |
| Sensor | NA |
| Autofocus | NA |
| OIS | |
| Flash | No |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Shooting Modes | |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps / 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | |
| Resolution | 5 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps / 1280x720 @ 30 fps |
| Screen Size | 11.0 " (27.94 cm) |
| Screen Resolution | 1200x1920 px (FULL HD) |
| Pixel Density | 206 ppi |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Protection | |
| Display Colour | |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Screen to Body Ratio | 82.46 % |
| Capacity | 8000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | NA |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type | NA |
| Dimensions | Height: 255.53 mm / Width: 167.08 mm / Thickness: 7.36 mm |
| Weight | 478 grams |
| Build Material | Back: Aluminium |
| Colours | Lavender Purple / Graphite Gray / Mint Green |
| Waterproof | NA |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | |
| SIM Size | |
| Network Support | 5G Not Supported in India / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Fingerprint Sensor Position | |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Light sensor / Accelerometer |
| Games |
Xiaomi Redmi Pad SE price in India starts from Rs. 12,069. The lowest price of Xiaomi Redmi Pad SE is Rs. 12,069 at amazon.in. This is 4 GB RAM / 128 GB internal storage base variant of Xiaomi Redmi Pad SE which is available in Lavender Purple, Graphite Gray, Mint Green colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos