All sellers for OnePlus Pad
| Best Features | |
| Performance | MediaTek Dimensity 9000 |
| Display | 11.61" (29.49 cm) |
| Rear Camera | 13 MP / Primary Camera |
| Front Camera | 8 MP Primary Camera |
| Battery | 9510 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom UI | Oxygen OS |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | |
| Build Material | |
| Colours | Halo Green |
| Waterproof | NA |
| variants | NA |
| Launch Date | April 28 / 2023 (Official) |
| PROS 👍 | NA |
| CONS 👎 | NA |
| Chipset | MediaTek Dimensity 9000 MT6983 |
| Processor | Octa core (3.05 GHz / Single core / Cortex X2 + 2.85 GHz / Tri core / Cortex A710 + 1.8 GHz / Quad core / Cortex A510) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G710 MC10 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | NA |
| Camera Setup | |
| Resolution | 13 MP / Primary Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | Digital Zoom / Auto Flash / Face detection / Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps / 1920x1080 @ 30 fps / 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | |
| Resolution | 8 MP / Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps / 1280x720 @ 30 fps |
| Screen Size | 11.61 " (29.49 cm) |
| Screen Resolution | 2000 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 296 ppi |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Protection | |
| Display Colour | |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Screen to Body Ratio | 84.01 % |
| Capacity | 9510 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | NA |
| Quick Charging | Super VOOC (67W: 90 % in 60 minutes) |
| USB Type-C | |
| (Storage) | |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | NA |
| Dimensions | Height: 258 mm / Width: 189.4 mm / Thickness: 6.5 mm |
| Weight | 552 grams |
| Build Material | NA |
| Colours | Halo Green |
| Waterproof | NA |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | |
| SIM Size | |
| Network Support | 5G Not Supported in India |
| VoLTE | |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.3 |
| GPS | |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | NA |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | NA |
| Fingerprint Sensor Position | NA |
| Fingerprint Sensor Type | NA |
| Other Sensors | Light sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
| Games |
OnePlus Pad price in India starts from Rs. 33,999. The lowest price of OnePlus Pad is Rs. 33,999 at flipkart.com. This is 8 GB RAM / 128 GB internal storage base variant of OnePlus Pad which is available in Halo Green colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos