All sellers for realme Pad 2
| Best Features | |
| Performance | MediaTek Helio G99 |
| Display | 11.5" (29.21 cm) |
| Rear Camera | 2 |
| Front Camera | 1 |
| Battery | 8360 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Custom UI | Realme UI |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | |
| Build Material | |
| Colours | Imagination Grey / Inspiration Green |
| Waterproof | |
| variants | |
| Launch Date | |
| PROS 👍 | |
| CONS 👎 |
| Chipset | MediaTek Helio G99 |
| Processor | Octa core (2.2 GHz / Dual core / Cortex A76 + 2 GHz / Hexa Core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type | NA |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 8 MP f/2.0 / Primary Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | |
| Flash | No |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Shooting Modes | |
| Camera Features | Digital Zoom / Auto Flash |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | |
| Resolution | 5 MP f/2.2 / Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps |
| Screen Size | 11.5 " (29.21 cm) |
| Screen Resolution | 1200 x 2000 pixels |
| Pixel Density | 203 ppi |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Protection | |
| Display Colour | |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Screen to Body Ratio |
| Capacity | 8360 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | NA |
| Quick Charging | Super VOOC / 33W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 2 TB |
| Storage Type |
| Dimensions | NA |
| Weight | NA |
| Build Material | |
| Colours | Imagination Grey / Inspiration Green |
| Waterproof | NA |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | |
| SIM Size | SIM1: Nano / SIM2: Nano |
| Network Support | 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | NA |
| Fingerprint Sensor Position | NA |
| Fingerprint Sensor Type | NA |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer |
| Games |
realme Pad 2 price in India starts from Rs. 19,999. The lowest price of realme Pad 2 is Rs. 19,999 at amazon.in. This is 6 GB RAM / 128 GB internal storage base variant of realme Pad 2 which is available in Imagination Grey, Inspiration Green colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos