All sellers for Xiaomi Redmi Pad Pro
| Best Features | |
| Performance | Snapdragon 7s Gen 2 |
| Display | 12.1" (30.73 cm) |
| Rear Camera | 8 MP f/2.0 / Primary Camera |
| Front Camera | 8 MP f/2.28 / Primary Camera |
| Battery | 10000 mAh |
| Storage | 128 GB |
| Operating System | HyperOS |
| Custom UI | HyperOS |
| Display Type | LCD |
| Refresh Rate | |
| Build Material | Back: Metal |
| Colours | Mist Blue / Graphite Grey |
| Waterproof | NA |
| variants | NA |
| Launch Date | August 2 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | NA |
| CONS 👎 | NA |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 2 |
| Processor | Octa core (2.4 GHz / Quad core / Cortex A78 + 1.95 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM | 6 GB |
| RAM Type |
| Camera Setup | |
| Resolution | 8 MP f/2.0 / Primary Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | |
| OIS | |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 3264 x 2448 Pixels |
| Shooting Modes | |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps / 1280x720 @ 30 fps |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | |
| Resolution | 8 MP f/2.28 / Primary Camera |
| Autofocus | NA |
| Camera Features | NA |
| Video Recording | 1920x1080 @ 30 fps / 1280x720 @ 30 fps |
| Screen Size | 12.1 " (30.73 cm) |
| Screen Resolution | 1600x2560 px (QHD (2k)) |
| Pixel Density | 249 ppi |
| Display Type | LCD |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Display Colour | |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Screen to Body Ratio | 83.66 % |
| Capacity | 10000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Fast / 33W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | |
| Internal Memory | 128 GB |
| Expandable Memory | Up to 1.5 TB |
| Storage Type |
| Dimensions | Height: 280 mm / Width: 181.85 mm / Thickness: 7.52 mm |
| Weight | 571 grams |
| Build Material | Back: Metal |
| Colours | Mist Blue / Graphite Grey |
| Waterproof | NA |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | |
| SIM Size | |
| Network Support | 5G Not Supported in India / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | |
| NFC | No |
| USB Connectivity | USB 2.0 |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | No |
| Fingerprint Sensor Position | NA |
| Fingerprint Sensor Type | NA |
| Other Sensors | Light sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
| Games |
Xiaomi Redmi Pad Pro price in India starts from Rs. 21,999. The lowest price of Xiaomi Redmi Pad Pro is Rs. 21,999 at amazon.in. This is 6 GB RAM / 128 GB internal storage base variant of Xiaomi Redmi Pad Pro which is available in Mist Blue, Graphite Grey colour.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos