All sellers for Tecno Pop 9
| Best Features | Best Battery |
| Performance | MediaTek Helio G50 |
| Display | 6.67" (16.94 cm) |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 64 GB (1 TB (Expandable)) |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Android Go |
| Display Type | IPS LCD |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Startrail Black / Glittery White / Lime Green |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| variants | |
| Launch Date | November 26 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | Decent battery backup | budget-friendly phone |
| CONS 👎 | Low storage performance |
| Chipset | MediaTek Helio G50 |
| CPU | Octa core / 2.2 GHz / Cortex A53 |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | PowerVR GE8320 |
| RAM | 3 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 13 MP f/1.8 / Wide Angle / Primary Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | |
| Flash | Dual LED Flash |
| Image Resolution | 4128 x 3096 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 4 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | Full HD @ 30 FPS |
| Video Recording Features | |
| (Front Camera) | |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 8 MP / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 1920x1080 fps |
| Display Type | IPS LCD |
| Screen Size | 6.67 " (16.94 cm) |
| Resolution | 720x1600 px (HD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 263 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 84.21 % |
| Screen Protection | |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | |
| HDR 10 / HDR+ support | |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Polymer |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Fast / 15W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 64 GB |
| Expandable Memory | Up to 1 TB |
| Storage Type | eMMC 5.1 |
| Dimensions | Height: 165.62 mm | Width: 77.01 mm | Thickness: 8.35 mm |
| Weight | 188.5 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | Startrail Black / Glittery White / Lime Green |
| Waterproof | Splash proof / IP54 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | |
| Stereo Speakers | |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Audio Features | DTS Sound |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | |
| Other Sensors | Accelerometer |
A budget-friendly phone with average performance and basic features. Best suited for light usage but lacks strong storage and camera capabilities.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos