All sellers for Samsung Galaxy Book 4 360 NP750QGK-KG2IN Laptop
| Best in | |
| Processor | Intel Core 7 Series 1 |
| Clock Speed | 1.8 Ghz |
| RAM | 16 GB RAM |
| RAM Features | LPDDR5 |
| Storage | 512 GB SSD |
| Display size | 15.6" (39.62 cm) (Large) |
| Display Features | FHD AMOLED Display (1920 x 1080) / Touch Screen Panel / S Pen Support |
| Operating System | Windows 11 |
| Operating System Type | N/A |
| Model | 4 360 NP750QGK-KG2IN |
| Dimensions(WxDxH) | 355.4 x 228 x 13.7 mm |
| Weight | 1.46 Kg weight (Light-weight) |
| Colors | Gray |
| Warranty | 1 Year |
| Processor | Intel Core 7 - 150U (Series 1) |
| Clock-speed | 1.8 Ghz |
| Graphic Processor | |
| Graphics Memory | Intel Graphics |
| Number of Cores |
| Display Size | 15.6 Inches (39.62 cm) |
| Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Pixel Density | 141 ppi |
| Screen to Body Ratio | |
| Display Type | NA |
| Display Features | NA |
| Display Touchscreen | |
| Refresh Rate | |
| Aspect Ratio |
| Capacity | 16 GB |
| RAM type | LPDDR5 |
| RAM speed | |
| Memory Slots | 1 |
| Memory Layout | 1*16 Gigabyte |
| Storage | |
| SSD Capacity | 512 GB |
| SSD Type |
| Battery Cell | |
| Battery type | |
| Power Supply | 65 W |
| Battery Life | 68 Hrs |
| ( Networking ) | |
| Wireless LAN | 802.11 b/g/n/ax |
| Wi-Fi Version | 6 |
| Bluetooth | Yes |
| Other Networking Options |
| (Ports) | |
| USB 2.0 slots | |
| USB Type C | |
| SD Card Reader | Yes |
| Ethernet Ports | |
| Headphone Jack | Yes |
| Microphone Jack | Yes |
| VGA Port | No |
| ( Multimedia ) | |
| Web-cam | Yes |
| Video Recording | 1080p |
| Secondary cam(Rear-facing) | |
| Audio Solution | Dolby Atmos |
| Speakers | Stereo speakers |
| Sound Technologies | |
| In-built Microphone | Yes |
| Microphone Type | Internal Dual Array Digital Mic |
| ( Peripherals ) | |
| Pointing Device | ClickPad |
| Keyboard | Backlit |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Lockport |
Samsung Galaxy Book 4 360 NP750QGK-KG2IN Laptop (Core 7 Series 1 /16 GB/512 GB SSD/Windows 11) price in India starts from Rs. 122,990. The lowest price of Samsung Galaxy Book 4 360 NP750QGK-KG2IN Laptop (Core 7 Series 1 /16 GB/512 GB SSD/Windows 11) is Rs. 122,990 at shop.samsung.com.
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos