All sellers for Samsung Galaxy A36 5G
| Best Features | Long software support |
| Performance | Snapdragon 6 Gen 3 |
| Display | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Rear Camera | 50 MP | 8 MP | 5 MP |
| Front Camera | 12 MP |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Samsung One UI |
| Display Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Corning Gorilla Glass Victus Plus |
| Colours | |
| Waterproof | Yes / Water resistant / IP67 (up to 30 minutes in a depth of 1 meter) |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB |
| Launch Date | Mar 02 / 2025 |
| General | AI(Gemini Live | Custom Filters | AI image portraits | Edit suggestions |Best Face and more ) | OS Updates (6 Years) | Security Updates (6 Years) |
| PROS 👍 | Smooth & capable One UI 7 | Reliable camera setup | 6 years of software support |
| CONS 👎 | Performance could be better | No expandable storage |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Good to mid-range |
| AnTuTu Score | 655225 |
| Bootup Time | 24.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Good for mid-range gaming |
| GFX Score | 4189.0 |
| Battery Drain | 6.0 % |
| Heating | 28.4 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | Average Charging Time |
| Battery Life | 9h 21m |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 3m 27s (but not the fastest) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 |
| CPU | Octa core(2.4 GHz / Quad core / Cortex A78 | 1.8 GHz / Quad core / Cortex A55 ) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.8 Wide Angle | 8 MP f/2.2 Ultra-Wide Angle Camera | 5 MP f/2.4 Macro Camera |
| Sensor | NA |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes / LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Filters | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps | 1280x720 @ 240 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion | Video Pro Mode |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 12 MP f/2.2 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | No |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.7 inches (17.02 cm) |
| Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 86.64 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass | Glass Victus Plus |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1900 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | No |
| Quick Charging | Yes 45W Super Fast Charging 66% in 30 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 162.7 mm | Width : 78 mm | Thickness : 7.4 mm |
| Weight | 195 grams |
| Build Material | Back: Corning Gorilla Glass Victus Plus |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant IP67 (up to 30 minutes in a depth of 1 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | (Samsung Shop) ₹30999 |
Galaxy A36 5G offers a stunning display, long-lasting battery, and reliable daytime camera. With durable build and software support, it’s great for daily use, though not ideal for heavy gaming or low-light
AnTuTu Score score : 655,225
Bootup Time : 24.0 s
GFX Score : 4,189.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 28.4 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 3m 27s (but not the fastest)
Battery Life: 9h 21m
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos