All sellers for Nothing Phone 3a pro
| Best Features | Best Performance |
| Performance | Snapdragon 7s Gen 3 |
| Display | 6.77" (17.2 cm) |
| Rear Camera | 50 MP Wide Angle Primary Camera |
| Front Camera | 50 MP Wide Angle Lens |
| Battery | 5000 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Nothing OS |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | |
| Colours | Black |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB |
| Launch Date | March 11 / 2025 (Official) |
| General | AnTuTu Score (809554) | Security Updates(6 Years) | OS Updates (3 Years) |
| PROS 👍 | Powerful chipset for smooth performance | Improved camera setup |
| CONS 👎 | No charger in the box | Periscope lens needs improvement |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 3 |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Single core / Cortex A720 + 2.4 GHz / Tri core / Cortex A720 + 1.8 GHz / Quad core / Cortex A520) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Adreno 710 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 3 |
| Resolution | 50 MP Primary Cameraf/1.88 / Wide Angle (84° field-of-view) | 8 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera | 50 MP f/2.0 / Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Dual Pixel Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | Macro Mode |
| Camera Features | Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 120 fps |
| Video Recording Features | N/A |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 50 MP f/2.2 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Display Type | Flexible AMOLED |
| Screen Size | 6.77 " (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | |
| Pixel Density | 388 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 87.32 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 3000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5000 mAh |
| Type | |
| Wireless Charging | NA |
| Quick Charging | 50W Fast Charging / 50% in 19 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 163.52 mm | Width: 77.50 mm | Thickness: 8.39 mm |
| Weight | 211 grams |
| Build Material | |
| Colours | |
| Waterproof | Splash proof / IP64 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM / GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | NA |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | NA |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Compass / Gyroscope |
| Compare Prices (Amazon) | ₹26978 |
AnTuTu Score score :809,554
Bootup Time :18.0 s
GFX Score : 3,665.0
Battery Drain*: 7.0 %
Heating*: 16.8 %
Charging Time (20% to 100%): 0h 51m 50s
Battery Life: 14h 26m
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos