All sellers for Motorola Edge 50 Neo 5G
| Best Features | solid Performance for (Gaming and multitasking ) |
| Performance | MediaTek Dimensity 7300 |
| Display | 6.4" (16.26 cm) |
| Rear Camera | 50 MP + 13 MP + 10 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Battery | 4310 mAh |
| Storage | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom UI | Hello UI |
| Display Type | P-OLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Vegan Leather |
| Colours | Pantone Poinciana/ Pantone Latte / Pantone Grisaille / Pantone Nautical Blue |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1 meter) / IP68 |
| variants | |
| Launch Date | September 16 / 2024 (Official) |
| PROS 👍 | solid Performance |
| CONS 👎 | Average Battery |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7300 |
| CPU | Octa core (2.5 GHz / Quad core / Cortex A78 + 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | Triple |
| Resolution | 50 MP f/1.8 / Wide Angle / Primary Camera | 13 MP f/2.2 / Ultra-Wide Angle Camera | 10 MP f/2.0 / Telephoto Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Quad Phase Detection autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | LED Flash |
| Image Resolution | 8150 x 6150 Pixels |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) | Burst mode |
| Camera Features | 3 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 60 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording | Slo-motion | Bokeh portrait video |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | Single |
| Resolution | 32 MP f/2.4 / Wide Angle / Primary Camera |
| Autofocus | Yes |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps |
| Display Type | P-OLED |
| Screen Size | 6.4 " (16.26 cm) |
| Resolution | 1220x2712 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 465 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 90.13 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Bezel-less display | with punch-hole display |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen / Multi-touch |
| Peak Brightness | 3000 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 4310 mAh |
| Type | |
| Wireless Charging | Yes |
| Quick Charging | Turbo Power / 68W |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height: 154.1 mm | Width: 71.2 mm | Thickness: 8.1 mm |
| Weight | 171 grams |
| Build Material | Back: Vegan Leather |
| Colours | Pantone Poinciana / Pantone Latte / Pantone Grisaille / Pantone Nautical Blue |
| Waterproof | Water resistant (up to 30 minutes in a depth of 1 meter) / IP68 |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM | GSM+GSM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G / 3G / 2G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS / Glonass |
| NFC | Yes |
| USB Connectivity | USB 2.0 / Mass storage device / USB charging |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Light sensor / Proximity sensor / Accelerometer / Gyroscope |
Performance: 71/100
Camera: 70/100
Display: 74/100
Storage: 78/100
Design: 72/100
Battery: 54/100
solid Performance for (Gaming and multitasking )
Fast Charging Support
No Expandable Storage
Average Battery
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos