All sellers for iQOO Z10R
| Best Features | Best Performance |
| Performance | MediaTek Dimensity 7400 |
| Display | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Rear Camera | 50 MP (Wide Angle Primary Camera) | 2 MP (Depth Camera) |
| Front Camera | 32 MP (Wide Angle Lens) |
| Battery | 5700 mAh |
| Storage | 128 GB | 256 GB |
| Operating System | Android v15 |
| Custom UI | Funtouch OS |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| variants | 8 GB + 128 GB | 8 GB + 256 GB | 12 GB + 256 GB |
| Launch Date | Jul 29 / 2025 |
| General | OS Updates (2 Year) | Security Updates (3 Year) |
| PROS 👍 | Premium design with IP68/69 | Excellent multimedia output | Good performance | Front camera supports 4K videos |
| CONS 👎 | Charging time feels a little slow | No wide-angle camera |
| ━━━ | ━━━ |
| P̲e̲r̲f̲o̲r̲m̲a̲n̲c̲e̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| AnTuTu Score | 666321 |
| Bootup Time | 26.0 s |
| ━━━ | ━━━ |
| G̲a̲m̲i̲n̲g̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| GFX Score | 4242.0 |
| Battery Drain | 6.0 % |
| Heating | 9.6 % |
| ━━━ | ━━━ |
| B̲a̲t̲t̲e̲r̲y̲ T̲e̲s̲t̲ R̲e̲s̲u̲l̲t̲s̲ | |
| Battery Life | 13h 56m |
| Charging Time (20% to 100%) | 1h 4m 0s |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 MT6878 |
| CPU | Octa core (2.6 GHz / Quad core / Cortex A78 | 2 GHz / Quad core / Cortex A55) |
| Architecture | 64 bit |
| Graphics | Mali-G615 MC2 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Camera Setup | 2 |
| Resolution | 50 MP Primary Camera 10x Digital Zoom f/1.79 Wide Angle 79° field-of-view | 2 MP f/2.4 Depth Camera |
| Sensor | |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes Smart Aura Light |
| Image Resolution | 8192 x 6144 Pixels |
| Shooting Modes | Continuous Shooting | High Dynamic Range mode (HDR) | SuperMoon |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom | Auto Flash | Face detection | Touch to focus |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 @ 60 fps | 1920x1080 @ 30 @ 60 fps | 1280x720 @ 30 @ 60 fps |
| Video Recording Features | Dual Video Recording |
| (Front Camera) | Very Good |
| Camera Setup | 1 |
| Resolution | 32 MP f/2.45 Wide Angle Primary Camera |
| Autofocus | No |
| Camera Features | |
| Video Recording | 3840x2160 @ 30 fps | 1920x1080 @ 30 fps | 1280x720 @ 30 fps |
| Display Type | AMOLED (Curved Display) |
| Screen Size | 6.77 inches (17.2 cm) |
| Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Aspect Ratio | 19.9:9 |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 88.33 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel-less display | Yes with punch-hole display |
| Touch Screen | Yes |
| Peak Brightness | 1800 nits |
| HDR 10 / HDR+ support | Yes HDR 10+ |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Capacity | 5700 mAh |
| Type | Li-ion |
| Wireless Charging | |
| Quick Charging | Yes 44W Flash Charging 100% in 78 minutes |
| USB Type-C | Yes |
| (Storage) | Best in Class |
| Internal Memory | 128 GB / 256 GB |
| Expandable Memory | No |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Dimensions | Height : 163.29 mm | Width : 76.72 mm | Thickness : 7.39 mm |
| Weight | 183.5 grams |
| Build Material | Back: Plastic |
| Colours | |
| Waterproof | Yes Water resistant / IP68 / IP69 / (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| (Network) | |
| SIM Slot(s) | Dual SIM |
| SIM Size | SIM1: Nano | SIM2: Nano |
| Network Support | 5G / 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi Calling | |
| Bluetooth | Yes v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS Glonass |
| NFC | No |
| USB Connectivity | Yes |
| (Multimedia) | |
| FM Radio | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Loudspeaker | N/A |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Audio Features | N/A |
| (Sensors) | |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Other Sensors | Proximity sensor | Accelerometer | Compass | Gyroscope |
| Compare Prices | ₹19498 @ Amazon |
Explore the iQOO Z10R 5G with a 120Hz quad-curved AMOLED display, 50MP OIS rear camera, IP68/IP69 durability, and 5,700 mAh battery. Compare local & online prices under ₹20,000.
Mobile Tag: #DisplayKing #CameraBuff #DesignPremium #iQOOZ10R #GoodPerformance
AnTuTu Score score : 666321
Bootup Time : 26.0 s
GFX Score : 4242.0
Battery Drain*: 6.0 %
Heating*: 9.6 %
Charging Time (20% to 100%): 1h 4m 0s
Battery Life: 13h 56m
Charging time feels a little slow
No wide-angle camera
COPYRIGHT © 2025
Quicktechnos